1. ledna 2013 9:02, aktualizováno  10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silvestrovská statistika: požár v hotelu a dopravní nehody, jinak klid

Oslavy Silvestra na Václavském náměstí v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy Silvestra na Václavském náměstí v Praze | foto: ČTK

Silvestrovské oslavy proběhly letos bez vážnějších incidentů. Policisté řešili drobné konflikty nebo rodinné hádky. Záchranáři vyjížděli především k úrazům spojeným s pyrotechnikou nebo alkoholem, ale také k autonehodám, střelbě na diskotéce a drobným požárů. Hasiči, policisté a záchranáři se shodují, že přelom roku byl jinak nezvykle klidný.

Z pohledu policie, hasičů a záchranářů byla silvestrovská noc ve Zlínském kraji poměrně klidná. "Policisté vyjížděli v kraji k 90 nahlášeným událostem, většinou šlo o napadení, nezaplacení účtů v restauraci, drobné rvačky či krádeže na ulici," řekl mluvčí policie Petr Jaroš. Hasiči likvidovali například požár dřevěné chaty nebo zapálené popelnice.

ČTĚTE TAKÉ:

Záchranná služba sice vyjížděla ke stovce případů v kraji, řešila však zejména opilé osoby a úrazy s tím spojené, také napadení či domácí násilí. "Žádný úraz s pyrotechnikou jsme letos nezaznamenali," řekl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Petr Olšan.

Vybuchlá petarda

Muž z Frýdku-Místku přišel o články prstů, vybuchla mu v ruce rachejtle. Chlapci z Novojičínska zranila obličej podomácku vyrobená petarda.

Ve Středočeském kraji záchranářům rapidně přibylo výjezdů hlavně po půlnoci. Do terénu musely skoro všechny posádky, nic vážného se ale nestalo. Asi polovina výjezdů byla k opilým lidem. Hasiči po půlnoci v kraji zasahovali u deseti drobných požárů od zábavné pyrotechniky, které se obešly beze škod.

Zásahy, které souvisely se silvestrovskými oslavami, hasiči zaznamenali už v pondělí odpoledne. Podle mluvčí Lenky Kostkové hasili požáry v Kutné Hoře, kde od vystřelené světlice chytilo roští a část plotu, nebo hořící lampion na střeše domu v Mělníku. Večer pak hořelo v Psárech u Prahy, kde začal od zapálené prskavky hořet stromek v rodinném domě. "Požár byl už při příjezdu hasičů uhašen. Majitel bytu si při hašení stromku popálil ruce," poznamenala Kostková.

Jako poměrně rušný hodnotí hasiči, policisté i záchranáři v Plzeňském kraji poslední den roku 2012 a první noc v novém roce. Vyjížděli k desítkám událostí, mimo jiné například požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou, nehodám, napadením mezi lidmi i tragické srážce člověka s vlakem. Zcela plno měla také plzeňská záchytka.

"Během Silvestra vyjeli hasiči k 13 událostem, z toho jedna se ukázala jako planý poplach. První noc v novém roce to bylo 11 výjezdů," řekla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Už na Silvestra ráno v 04:40 zasahovaly jednotky na přejezdu v Hrádku u Sušice, kde vlak usmrtil člověka. Během dne pak řešili také požáry, například v 18:45 vyjeli do obce Borovy k požáru tújí.

PSALI JSME:

"Novoroční pohoda skončila půl hodiny po půlnoci. Například záchranáři Správy NP a CHKO Šumava asistovali zdravotnické záchranné službě při ošetření zranění obličeje způsobené zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí. Túje hořely i v Horní Bříze na Plzeňsku, požár způsobil škodu 15 000 Kč. "Svědci uvedli, že zábavní pyrotechnika byla do tújí umístěna úmyslně," řekla Jakoubková. Na Nový rok hořelo také pod střechou rodinného domu na Tachovsku a hasiči na několika místech v kraji hasili také hořící popelnice.

Auto strazilo chodce a ujelo

V Jetřichově na Náchodsku krátce před silvestrovskou půlnocí srazilo mladíka auto. Třiadvacetiletý muž utrpěl závažná poranění hlavy. Muž zůstal po střetu v bezvědomí a přes veškerou snahu záchranářů při transportu do nemocnice zemřel, řekl mluvčí záchranné služby Tomáš Ježek.

Parta mladých lidí odpalovala před restaurací rachejtle. Od Bohdašína přijelo vysokou rychlostí auto, které mladíka srazilo a ujelo. Svědci viděli osobní vozidlo značky Audi A4 Avant Combi, stříbrné nebo šedé metalízy, pravděpodobně s hradeckou registrační značkou. Policisté zatím řidiče nevypátrali.

Krádeže a vandalismus

K desítkám různých oznámení vyjížděli policisté v Karlovarském kraji během silvestrovských a novoročních oslav. Nejvíce bylo potyček a výtržností, policisté ale řeší i údajnou střelbu na diskotéce a také událost, kdy šestačtyřicetiletá žena spadla z druhého patra. Naopak jako klidné hodnotí poslední hodiny roku v regionu hasiči, zjistila ČTK u jednotlivých mluvčích.

"Od silvestrovských 22:00 do 06:00 ráno 1. ledna bylo v celém kraji na linku 158 nahlášeno přes 60 případů," řekl policejní mluvčí Pavel Valenta. Nejvíce oznámení se týkalo potyček mezi lidmi a výtržností. Výjimkou nebyly ani krádeže, poškozování zaparkovaných vozidel, rozepře mezi hosty restauračních zařízení nebo rodinné hádky.

Střelba na diskotéce

Závažný případ se stal na Chebsku. V ranních hodinách tam policisté přijali oznámení od lékaře z Mariánských Lázní o muži, který byl do nemocnice přivezen se střelným zraněním z jedné z místních diskoték. Kriminalisté okamžitě začali případ vyšetřovat.

Silvestrovská noc na Václavském náměstí

Silvestrovská noc na Václavském náměstí

"Nejsmutnější případ Silvestrovské noci prošetřují chebští policisté. Kolem půlnoci byli přivoláni do ulice Kamenná, kde měla z okna viset za ruce šestačtyřicetiletá žena, kterou se snažil její soused držet. Muži se ale nepodařilo ji udržet," uvedl. Žena se spadla z druhého patra domu, se zraněním ji vrtulník převezl do Fakultní nemocnice v Plzni. Podle policie si žena zapomněla klíče a snažila se dostat z chodby domu do okénka na toaletě.

Naopak klidnou noc měli v regionu hasiči, podle jejich mluvčího Martina Kasala zasahovali u tří požárů, vždy se jednalo ale o odpad u popelnic, události byly beze škody.

O silvestrovské noci vyjížděli hasiči v hradeckém kraji k šesti požárům, hořely převážně střechy domů zapálené zábavní pyrotechnikou. Hasili i strop restaurace hradeckého hotelu Černigov. Hodně práce měli i zdravotníci. Marně se pokoušeli oživit mladíka, kterého na Náchodsku srazilo auto, a velmi vážně se zranil i sáňkař v Herlíkovicích. Ošetřovali i zranění od pyrotechniky.

Silvestrovská noc na Václavském náměstí

"Nejčastější příčinou úrazu byl pád na zem, následovaly úrazy zábavní pyrotechnikou. V bezvědomí nejčastěji skončili mladí lidé po konzumaci alkoholu. Mezi zásahy záchranářů nechyběla fyzická napadení a šokující byl zásah u teprve třináctileté dívky intoxikované alkoholem," řekl mluvčí záchranné služby Tomáš Ježek. Na protialkoholní záchytné stanici v Pardubicích, která sloužila i pro hradecký kraj, skončilo 12 lidí.

Policisté od půlnoci vyšetřují v Jetřichově na Náchodsku tragickou dopravní nehodu. Rychle jedoucí auto srazilo mladíka, když před půlnocí s kamarády odpaloval před restaurací rachejtle. Řidič z místa nehody ujel. Mladík při transportu do nemocnice zemřel, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Hasiči hodnotí silvestrovskou noc v Ústeckém kraji jako klidnou. "Vyjížděli asi dvanáctkrát, hořely většinou popelnice a v Mostě osobní auto, " řekl dispečer Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. "Měli jsme několik výjezdů, kolem 12. Většinou hořely popelnice. V Mostě hořel osobní automobil," popsal dispečer.

Nepořádek po silvestrovské noci

Nepořádek po silvestrovské noci

Pro záchranáře začaly oslavy Silvestra už v pondělí odpoledne. Kolem 14:30 v Teplicích vybuchla dvěma mužům podomácku vyrobená pyrotechnika. Jednoho z nich transportovali vrtulníkem na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, druhý skončil s vážným zraněním ruky a popáleninami v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Hasiči v Liberci likvidovali na Silvestra požár chaty v chatové oblasti za průmyslovou zónou, škoda je milion korun. Jinak ale byla podle hasičů letošní silvestrovská noc v Libereckém kraji z těch klidnějších. Na Českolipsku zapálila zábavná pyrotechnika kontejner, na Liberecku uklízeli olejovou skvrnu.

Požár chaty v Liberci byl na operační středisko hasičů nahlášen na Silvestra krátce po 20:30. "Hořelo v ulici V Samotě, když jednotky na místo dorazily, stála už chata v jednom plameni," řekl operační. Hasiči museli ze sklepa vynést dvoukilogramovou propanbutanovou bombu, jinak se ale snažili hlavně zabránit rozšíření požáru na okolní objekty. "Ze samotné chaty mnoho nezbylo," poznamenal pracovník operačního střediska. Zraněn nikdo nebyl, příčiny požáru se vyšetřují.

Rušnou noc zažili i lékaři v liberecké nemocnici. Jen na traumatologii ošetřili za noc 14 pacientů. "Nejvážnější poranění utrpěl šestačtyřicetiletý muž, kterému poranila ruku zábavná pyrotechnika, už je po operaci," řekla mluvčí liberecké nemocnice Věra Dentonová. Jiný muž podle ní utrpěl zřejmě při rvačce poranění hlavy, další pacienty ošetřovali lékaři s poraněním od skla či drobnými úrazy.

Jako tradičně se na Silvestra nezastavila ani policie, vyjížděla k desítkám případů. Jen na Českolipsku měli za posledních 24 hodin na 60 výjezdů, běžně přitom řeší tak dva, tři. "Většinou šlo o rvačky a domácí potyčky zaviněné alkoholem, zažili jsme ale i horší silvestrovské noci," řekl ráno operační důstojník českolipské policie. Všechny rvačky se podle něj obešly bez vážných zranění. "Přežili všichni, lékařské ošetření většinou odmítali," poznamenal.

Lidovky.cz, ČTK