Středa 8. května 2024, Den vítězství

Češi padli až v prodloužení

Při druhém vystoupení na mistrovství světa v Kanadě nestačil výběr trenéra Hadamczika na silné Rusko

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI

QUÉBEC Český tým prošel na mistrovství světa v Kanadě prvním velkým testem. Před vyprodanou arénou Pepsi Colisée v Québeku prohrál s našlapaným Ruskem až v prodloužení. Nádherné gólové kombinace, ostré střety a vysoké nasazení. První velký duel světového šampionátu zdvíhal diváky ze sedadel.

„Teď je jasné, že tady můžeme hrát o medaili,“ prohodil Aleš Kotalík, autor jedné z českých branek.

Zbylé tři nasázel do ruské sítě Patrik Eliáš. Všechny české góly padly v přesilových hrách. „To je pozitivum. Celkově jsme odehráli velice dobrý zápas. Ale musíme se zlepšit v oslabení,“ řekl Eliáš.

Svěřenci kouče Aloise Hadamczika totiž inkasovali čtyři branky v početní nevýhodě. „Obě mužstva se vyhecovala k velkému výkonu. Píská se to tady jinak než v NHL. Musíme se tomu přizpůsobit,“ povídal kapitán Tomáš Kaberle.

Po jeho zákroku na Kovalčuka v prodloužení bylo české střídačce hodně úzko. Kovalčuk totiž dostal možnost trestného střílení. Ale na brankáře Milana Hniličku nevyzrál a Kaberle na střídačce jásal jako po vstřelené brance. „Hokej není jen o gólech,“ usmál se kapitán.

Rychlí a draví Rusové měli v prodloužení navrch. Ovečkin a Kovalčuk kroužili kolem české branky jako supi. „Asi nám došly síly. Nebo jsme hráli moc ustrašeně,“ hledal příčiny porážky Eliáš. Vítězný gól pak vstřelil dvě minuty před koncem nastavení Morozov.

„S výkonem mužstva jsem spokojený,“ řekl kouč Hadamczik. „Za stavu 2:1 jsme ale mohli Rusům odskočit,“ zalitoval.

Závěr byl jen pro silné povahy. Za stavu 4:4 Ovečkin a spol. mocně dotírali v přesilovkách. Na druhé straně také v početní výhodě málem rozhodl Erat. Rusové i přes výhru moc neslavili. Ztratili totiž gólmana Jerjomenka, který se zranil a nahradil ho Birjukov.

Českému týmu vyšly především přesilové hry. Zejména první branku po ose Kaberle, Židlický, Hlinka, Eliáš publikum ohodnotilo.

„Jarda je chytrý hokejista, nebojí se vést puk,“ pochválil Eliáš Jaroslava Hlinku, nového centra v elitní formaci. „Měl jsem výborné spoluhráče. Škoda, že jsme nevyhráli,“ podotkl Hlinka.

***

Česko 4 Rusko 5 po prodloužení

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Hlinka, Židlický), 13. Kotalík (Fleischmann, Kuba), 34. Eliáš (Židlický, Kaberle), 43. Eliáš (Hlinka, Kaberle) - 4. Zinovjev (Morozov, Kovalčuk), 20. Gorovikov (Vorobjev), 28. Morozov (Markov, Kalinin), 47. Kornějev (Sjomin, Kovalčuk), 64. Morozov (Zinovjev, Kalinin). Rozhodčí: Pellerin, Savage (oba Kan.) - Eglitis (Lot.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 10:11. Využití: 4:3. Diváci: 13 109. Třetiny: 2:2, 1:1, 1:1 - 0:1. Česko: Hnilička - Židlický, Kaberle, Kuba, Hejda, Z. Michálek, Čáslava - Eliáš, Hlinka, Erat - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Kotalík, Novotný, Klepiš -Irgl, Krejčí, Rolinek. Rusko: Jerjomenko (26. Birjukov) - D. Markov, Kalinin, Grebeškov, Kornějev, I. Nikulin, Proškin, Vorobjev - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Radulov, Těreščenko, Zaripov.

1. Rusko 2 1 1 0 0 12:5 5

2. Česko 2 1 0 1 0 9:7 4

3. Dánsko 1 0 0 0 1 2:5 0

4. Itálie 1 0 0 0 1 1:7 0