Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Češi patří mezi největší 'neznabohy' Evropy

Česko

  7:35
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Česká republika patří k zemím s nejmenším podílem věřících lidí v Evropě. Znovu to potvrdila aktuálně zveřejněná Evropská studie hodnot 2008, na které se podílela řada sociologů a teologů z mnoha evropských univerzit. Česko se v počtu věřících umístilo se 43 % populace na pátém místě od konce mezi 46 hodnocenými evropskými státy. Vysoký je naopak v Česku počet ryzích ateistů, kteří v populaci drží takřka dvacetiprocentní podíl.
Kardinál Miloslav Vlk při bohoslužbě (ilustrační foto)

Kardinál Miloslav Vlk při bohoslužbě (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Podle českých sociologů přitom ale nemusí počet lidí hlásících se k víře přímo souviset s úrovní společenské morálky a stavem společnosti. Například v Polsku, které dlouhodobě vede evropský žebříček s více než 90 % věřících, není míra kriminality nižší než v Česku.

"V některých státech s tradičně silným postavením církve se někdy lidé spíše ztotožňují s určitými zavedenými povinnostmi, jako jsou pravidelné návštěvy kostela, než s tím, aby cítili sami nějakou míru sebereflexe," řekl LN sociolog Libor Prudký z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Věřící v Česku

Celkem- 3 288 088
Katolická církev- 2 740 780 Českobratrská církev evangelická- 117 212
Církev československá husitská-99 103
Ostatní- 330 993
Bez vyznání- 6 039 991
Zdroj: ČSÚ, sčítání lidu v roce 2001



Důležitý je však podle Prudkého z hlediska společnosti spíše osobní přístup k náboženství jako ke způsobu života a dodržování určitého řádu. I v tomto ohledu však Češi figurují na konci evropského žebříčku. "U nás od konce devadesátých let jen s malými změnami platí následující vzorec. Podíl praktikujících věřících se pohybuje mezi 6 až 9%populace, 20 až 25%lidí tvrdí, že věří, ale jejich víra není věcí církve," uvedl Prudký.

Zhruba pětina obyvatel je přesvědčena o vlivu nějaké nadpozemské síly či inteligence, další pětina si s názorem na náboženství neví rady. "Dvacet procent populace pak představují ryzí ateisté," uvedl Prudký, který se soudobě specializuje na studie hodnot. Potvrzuje, že Česko patří v tomto ohledu k nejateističtějším zemím Evropy, v žebříčku už ho následují prakticky jen Pobaltské státy.

Velmi nízká míra náboženského přesvědčení v Česku ale podle sociologa i na základě českých průzkumů koresponduje s vysokou mírou individualismu a pragmatismu v populaci souvisící s tím, že velké procento lidí považuje například ekonomickou kriminalitu a podvody za nutnou součást individualistického přístupu k životu.

Někteří církevní představitelé český ateismus dávají také do souvislosti s rozsáhlou vlnou krádeží církevních památek. Od sametové revoluce se z českých kostelů a kapliček ztratilo přes milion uměleckých předmětů.

"Škody už jsou srovnatelné snad jen s obdobím husitských válek," řekl už dříve LN diecézní konzervátor Arcibiskupství pražského Vladimír Kelnar. I v zemích s vyšší mírou kriminality se obvykle na církevní památky pohlíží jako na něco nedotknutelného. "My jsme ale jedinou zemí v Evropě, kde se kostely mimo bohoslužby zavírají," uvedl Kelnar.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!