Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi pokřtí finálovou arénu

Česko

Příprava s Rakouskem - Fotbalová reprezentace zavítá na stadion pro finále EURO 2008

REPORTÁŽ

VÍDEŇ Proslulé vídeňské kolo se líně otáčí, na horské dráze vyplavuje adrenalin početná skupinka japonských turistů.

Jen o kousek dál se tyčí do výše železobetonová oáza Prátru - Stadion Ernsta Happela.

Už za rok jej pohltí fotbalové EURO. Právě tady bude 29. června 2008 korunován nový evropský šampion. Během posledních měsíců prošel stánek nákladnou rekonstrukcí, dnes jej čeká první zatěžkávací zkouška: přípravný duel Rakousko-Česko.

Stadion nesoucí jméno po legendárním rakouském trenérovi je starý přes 70 let, nyní se však proměnil v moderní fotbalovou arénu, která splňuje nejnáročnější kritéria. Patří do vybrané společnosti pětihvězdičkových stánků. Aby také ne, investice na rekonstrukci se vyšplhali do astronomické výše 37 milionů eur (přes miliardu korun)! Celkem vloží Rakousko, které EURO uspořádá společně se Švýcarskem, do infrastruktury přes miliardu eur.

Tribuny stadionu v Prátru pojmou 51 000 diváků, postaveno bylo i nové umělé osvětlení. Na své si přijdou VIP osoby, při zápasech budou moci uzavírat obchody v šesti panoramatických lóžích. Obrovské náklady spolkla nejmodernější videostěna i centrální pracoviště pro bezpečnostní dozor.

Renovací prochází i samotný Prátr. V jeho blízkosti vyrůstá nákupní centrum, upravuje se přilehlé nádraží. Město financuje i projekt prodloužení trasy metra U2 z centra Vídně přímo ke stadionu, fanoušci tak budou mít pohodlnou dopravu.

Deset měsíců před turnajem je Rakousko prakticky připraveno. Země jím ale zatím nežije. „Lidi to zatím nijak výrazně nebere,“ řekl Karel Piták, záložník Salcburku.

Koller si v Prátru zavzpomínal

Stadion v Prátru zažil před čtyřmi lety českou euforii, Brücknerův výběr tam stvrdil postup na evropský šampionát v Portugalsku. „Tehdy dostali šanci hráči širšího kádru. Dával jsem v poslední minutě gól na 3:2, přihrával mi Pavel Nedvěd. Bylo to pěkný,“ vzpomínal útočník Jan Koller.

S dlahou na noze tehdy prožil zápas Milan Baroš. „Měl jsem zlomenou nohu, takže jsem si nezahrál. Teď to tady oťuknem na příští rok,“ díval se dopředu Baroš.

O autorovi| ROBERT NEUMANN (od zpravodaje LN v Rakousku)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat