Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi prchají do předčasné penze. Bojí se, že přijdou o tisíce

Loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílala peníze do ciziny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílala peníze do ciziny... | foto: Shutterstock

PRAHA Obavy z takzvané malé důchodové reformy dohnaly desetitisíce budoucích penzistů k radikálnímu kroku. Rozhodli se urychlit odchod do důchodu. Za prvních osm měsíců letošního roku požádalo o předčasný starobní důchod 66 458 lidí. Meziročně tak jejich počet vzrostl o 46 tisíc, tedy trojnásobek loňského počtu.

PŘEDČASNÁ PENZE. VYPLATÍ SE?

Nejvíc „vydělá“ člověk s příjmem 28 tisíc korun měsíčně, který jde do předčasného důchodu 3 měsíce Před řádným termínem:

Důchod nyní           12 373 Kč
Důchod po reformě 12 211 Kč
Prodělek                  162 Kč

Důchod nyní            12 373 Kč
Důchod předčasný  12 262 Kč
Prodělek                  111 Kč

Předčasný důchod je o 51 Kč měsíčně vyšší než reformní penze.

  „Poradil jsem se se známými a nakonec mi vyšla jediná možnost: požádat o předčasný důchod k poslednímu září a nechat si pozastavit jeho výplatu až do konce roku, kdy skutečně odejdu do penze,“ vysvětlil LN dvaašedesátiletý Pavel z Hradce Králové.

Popsal tak fintu, pomocí níž se lidé s průměrnými příjmy houfně vyhýbají dopadu malé důchodové reformy. Od října tak bude Pavel oficiálně v důchodu, rentu mu však stát začne posílat na účet až v momentě, kdy o ni požádá. Do té doby bude dál pracovat. „Měsíčně to sice dělá pár stovek, ale za celý rok to už jsou tisíce. Proti tomu na předčasném důchodů tratím desetikoruny,“ zdůrazňuje.

Penzisté se tak brání rozhodnutí Ústavního soudu o vyplácení penzí podle „zásluhovosti“, která zaměstnance s příjmy mezi 20 a 36 tisíci měsíčně může připravit až o několik set korun z důchodu. Příjmy v tomto rozmezí má 70 procent žadatelů o důchod. Kdo vydělá méně než 10 tisíc korun, tomu se důchod nezmění. A kdo má příjem vyšší než 36 tisíc, ten na reformě vydělá.

ČTĚTE TAKÉ:

Trojnásobný nárůst žadatelů o předčasný důchod není podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka něčím mimořádným.

 „Počet žádostí o předčasný starobní důchod rostl od počátku roku jako důsledek doznívající krize. Starší lidé, kteří přišli o práci, se na trhu obtížně uplatňují, a proto raději volí předčasný důchod. Samozřejmě jsme očekávali i vlnu žádostí, která přijde jako důsledek malé penzijní reformy,“ řekl LN ministr.

Řada lidí ale na svůj spěch podle něj doplatí. Podlehli podle něj zkresleným informacím v médiích a rétorice opozice.

INFOGRAFIKA:

 „Snížení penze v důsledku předčasného odchodu do důchodu je ale ve většině případů vyšší než změna důchodu po 30. září,“ připomněl Drábek.
 Pokud by si nechali vyplácet předčasný důchod všichni, kdo o něj požádali, musel by stát za osm měsíců podle propočtu LN vyplatit o půl miliardy korun víc než loni. Kolik předčasných důchodů bylo letos přiznáno a kolik peněz zaplaceno navíc, to Správa sociálního zabezpečení neví.

„Údaje o přiznaných důchodech nejsou zapisovány každý měsíc jako údaje o žádostech,“ uvedl mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.

 Mnoho lidí o předčasný důchod požádalo, ale penzi si zatím nenechají vyplácet, protože ještě pracují. Souběh příjmů ze zaměstnání a z předčasného důchodu zákon neumožňuje.

 Vyměření předčasného důchodu se ale vyplatí jen tehdy, požádá-li o něj člověk nejvýše tři měsíce před termínem odchodu do řádného starobního důchodu. V tom případě se mu důchod krátí jen o 0,9 procenta. Vydělá na tom ten, kdo má měsíční příjem kolem 28 tisíc korun. Tyto lidi totiž zasáhne důchodová reforma nejvíce.


Rozdíl starobního důchodu vypočítaného podle dosavadní praxe a reformním způsobem u nich činí 1,3 procenta. Konkrétně člověk s příjmem přesně 28 tisíc korun měsíčně by měl „postaru“ důchod 12 373 korun, po reformě ale o 162 korun méně. Pokud si zažádá o předčasný důchod, ztratí jen 111 korun. Oproti řádně vyměřenému starobnímu důchodu po 30. září tak měsíčně vydělá padesátikorunu.

„Počet žádostí o předčasný starobní důchod byl nejvyšší v květnu a v červnu, v červenci a srpnu se již snížil zhruba o třetinu a lze se domnívat, že pokles bude dále pokračovat. Od října začne platit výhodnější výpočet důchodu pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Předpokládám, že tito lidé vyčkávali a počet těchto žádostí se bude koncem roku zvyšovat,“ dodal ministr Jaromír Drábek.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!