4. dubna 2016 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi prohrají načerno až pět miliard ročně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Výherní automaty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zkusit štěstí v ruletě nebo roztočit válec hracího automatu v pohodlí domova, tedy online na svém počítači, tabletu či mobilu? Tomuto trendu propadá stále více českých hráčů. Podle odhadů ministerstva financí rozdíl mezi tím, co vsadili a co nakonec vyhráli, činí pět miliard korun za rok. Z této prohrané sumy nemá Česko ani korunu. Většina firem, které na internetu cílí na české gamblery, totiž podniká načerno.

„Předpokládáme, že státu utíká v ilegální sféře na internetu okolo jedné miliardy korun na daňovém odvodu. To by znamenalo, že rozdíl mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami se pohybuje někde okolo pěti miliard korun,“ řekl v rozhovoru pro LN náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má regulaci loterijního byznysu na starosti.

Podle současné právní úpravy totiž není možné v Česku provozovat internetové kasino nebo hernu bez toho, aby firma měla v zemi také sídlo. To se však nelíbí Evropské unii. Stát navíc nemá v této chvíli zákonné páky, jak tyto společnosti účinně trestat. Řada zahraničních firem přitom na české hráče přímo cílí – třeba českou jazykovou verzí svých stránek nebo vedením hráčských účtů v korunách – daně v tuzemsku ale neodvádějí.

Jak rozpor s Evropskou unií, která chce, aby u nás zahraniční sázkové firmy podnikat mohly, tak postihy má vyřešit nový komplex zákonů regulujících hazard, který 13. dubna čeká třetí čtení ve sněmovně. Díky nové úpravě, která by měla platit od příštího roku, bude moci ministerstvo financí v krajním případě blokovat webové stránky firem, které se zákonu nepodřídí. Loterijní byznys s tímto krokem zásadní problém nemá. Vidí ovšem jiné nástrahy, které platí jak pro kyberprostor, tak pro kamenné herny.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Za 25 lidí rozhodli dva, ostatní poslechli

Jako hlavní koordinátor záchranného projektu pomáhá Jan Talafant najít uprchlíkům nový domov. Server Lidovky.cz se ředitele nadačního fondu Generace 21 zeptal na motivaci 33 křesťanů z Iráku, kteří azyl v Česku odmítli.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz