Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Češi se bojí, pojišťují si život

Česko

Nový způsob boje proti dopadům ekonomické krize: uzavřít si životní pojištění a tak zabezpečit rodinu

PRAHA Pojišťovny v Česku hlásí nový trend. Stále více Čechů si nechává pojistit svůj život. A při uzavírání životních pojistek si oproti minulosti sjednávají výrazně vyšší částky pro případy, že se s nimi něco stane. Jde přitom o jediný typ pojištění, který stoupá. „Zatímco neživotní pojištění loni narostlo jen o 0,6 procenta, v případě životního pojištění trh narostl o 5,1 procenta,“ uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, s tím, že tyto výsledky předčily jejich očekávání.

Proč se tak děje? Mohou za to obavy z dopadů ekonomické krize. Stále více domácností se bojí finančních problémů v případě, kdy se něco stane s člověkem, který v rodině vydělává. Nejvíce patrné je to v odlišném přístupu lidí k životnímu pojištění. Zatímco před vypuknutím ekonomické krize bylo hlavním motivem pro založení životního pojištění zejména spoření, nyní je situace jiná. „Lidé daleko více při sjednávání životních pojistek pamatují na zajištění rizik. Výsledkem toho je znatelný nárůst pojistných částek pro případ smrti,“ říká Milan Starý, marketingový manažer Aviva životní pojišťovny. Češi podle něj mají také stále větší zájem o nejrůznější připojištění, zejména trvalých následků.

Větší příklon k pojištění rizik u životních pojistek pozorují i v dalších pojišťovnách. „Narůstá množství dotazů klientů na toto téma. Lidé se více zajímají o možnosti sjednání vyšších pojistných částek pro případ ztráty života a trvalých následků,“ uvedla Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. „V době ekonomické krize chtějí lidé mnohem více než dříve investovat do takových pojištění, která ochrání jejich rizika a současně umožňují flexibilně se přizpůsobovat jejich finanční situaci,“ vysvětlil i Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

A změny se objevují i v přístupu k samotnému spoření. Češi se kloní k bezpečnějším variantám spoření, riziku se vyhýbají. „Zatímco dříve dominovaly investiční životní pojistky, kde si klienti mohli sami volit způsob zhodnocování peněz, nyní je situace jiná. Dnes mají větší zájem o kapitálové pojistky s garantovaným výnosem nebo zajištěné investiční programy,“ uvedl Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 1

Na druhou stranu ale má Česká republika v životním pojištění stále co dohánět oproti ostatním evropským zemím. Pro český trh jsou typické velmi nízké pojistné částky a převaha neživotních pojistek nad životními.

Zatímco ve vyspělých zemích Evropské unie se životní pojištění podílí na celkovém předepsaném pojistném asi šedesáti procenty a zbytek připadá na neživotní pojištění, v Česku je tento poměr přesně opačný.

„Češi si často neuvědomují, že nestačí jakákoliv životní pojistka. Vždy záleží na parametrech smlouvy, zejména na pojistné částce. Ta by neměla být příliš nízká, protože pak pojištění ztrácí smysl,“ upozornila v této souvislosti Renata Werliková, ředitelka komunikace Generali pojišťovny.

Loňský rok byl pro český pojistný trh opravdovou zátěžovou zkouškou. I v době krize tuzemské pojišťovny obstály a trh mírně narostl o 2,5 procenta.

Dynamika růstu českého pojistného trhu sice vloni oproti roku 2008 zvolnila na polovinu (v předchozím roce předepsané pojistné narostlo o 4,9 procenta), tuzemské pojišťovny ale tento výsledek považují za úspěch.

„Krize se pojišťovnictví sice nevyhnula, ale její dopady byly omezené. Nejvýrazněji se krize projevila v segmentu pojištění vozidel. Povinné ručení rostlo minimálně, a v havarijním pojištění statistiky dokonce vykázaly pokles,“ upřesnil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Právě u havarijních pojistek bylo vloni možné pozorovat tendence lidí co nejvíce ušetřit.

Domácnosti v řadě případů havarijní pojištění zrušily, nebo omezily rizika, aby jejich pojistka byla co možná nejlevnější.

Částečně se tento jev dotkl také pojištění majetku. V případě životních pojistek se naštěstí nic takového nedělo.

Asociace tuzemských pojišťoven ale varuje před unáhleným rušením pojistných smluv jako jedním z úsporných řešení v době tíživé finanční situace.

„Pojištění nelze srovnávat s žádným spotřebním výdajem, chrání klienty i jejich blízké proti nečekaným rizikům, jež mohou zásadně zkomplikovat život. Rušení pojistných smluv je nejméně vhodné řešení k dosažení finanční stability,“ vysvětlil Síkora.

Pojistky Češi a krize

Češi si více uvědomují finanční dopady smrti či zranění s trvalými následky v případě osoby, která v rodině vydělává.

U rizikových životních pojistek (složek) sjednávají podstatně vyšší pojistné částky než dříve. Lidé u životních pojistek také více poptávají nejrůznější úrazová připojištění, zejména připojištění závažných onemocnění či zranění s trvalými následky.

V rámci spoření Češi preferují bezpečnější (méně rizikové) varianty kapitálových životních pojistek. Roste zájem o kapitálové pojistky s garantovaným výnosem.

Životní pojištění bylo vloni nejrychleji rostoucí částí pojistného trhu. Předepsané pojistné u životních pojistek za rok 2009 meziročně vzrostlo o 5,1 procenta. Naproti tomu celý trh narostl pouze o 2,5 procenta. U neživotního pojištění byl růst jen ve výši 0,6 procenta.

„Lidé daleko více při sjednávání životních pojistek pamatují na zajištění rizik.“ „Češi si často neuvědomují, že nestačí jakákoli životní pojistka.“

Autor: