Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi se po pařížských útocích bojí teroru. Na policii volají víc než v minulosti

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

PRAHA Podezřelé auto nebo zavazadlo. Není v něm bomba? Podivně se chovající člověk. Není to terorista? Podobná oznámení řeší tuzemští policisté stále častěji. Nejvíce jich prověřovali krátce po pařížských atentátech. Především ve velkých městech jich ale ani měsíc a půl po listopadových útocích neubývá.

Na pražském Pohořelci stojí divné auto, uvnitř jsou podezřelé dráty, hlásil deset dní po pařížském teroru strážcům zákona vyděšený obyvatel. Na místo okamžitě vyrazili pyrotechnici, hasiči i záchranáři. A nic zvláštního nenašli. V odstaveném vozidle byly jen potřeby na kempování.

O čtrnáct dní později policie řešila podobný problém. Tentokrát ve vlaku, který jel z Ostravy do Prahy. Jeden z cestujících totiž ve svém kupé objevil zapomenuté zavazadlo. Soupravu nechali strážci zákona zastavit, evakuovali ji a tašku prohledali. Ani tentokrát ale nic podezřelého nenašli.

Podobné případy nyní policie řeší víc než dřív. Oznamovatelů, kteří hlásí podezřelá auta či osoby nebo například zapomenuté tašky, totiž po útocích v Paříži přibylo. A zatím jich neubývá.

Citlivější a vnímavější

„Není divu, lidé jsou teď mnohem citlivější a vnímavější k potenciálně nebezpečným objektům,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová s tím, že přesná čísla o nárůstu počtu tísňových volání ale policejní statistici k dispozici nemají.

Největší obavy mají obyvatelé velkých měst. „V Praze zejména v předvánočním čase občané kvůli zapomenutým zavazadlům nebo podezřelým lidem volali opravdu častěji,“ uvedla mluvčí Andrea Zoulová z pražské policie.

Podobné zkušenosti pak mají strážci zákona například i v Brně, v Plzni nebo ve středních Čechách. „Nárůst takovýchto telefonátů určitě registrujeme, u nás však není nijak markantní,“ popsal serveru Lidovky.cz mluvčí středočeských policistů Jakub Vinčálek.

„Prověřujeme vše“

Většina oznámení se ukáže jako planý poplach. Strážci zákona jsou však i přesto za zvýšenou pozornost občanů rádi. „Všechna oznámení, i když vyhlížejí kuriózně, opravdu důkladně prověřujeme,“ vysvětlila Zoulová. Občanům, kteří se na policii obrátí v obavě o své zdraví nebo o veřejnou bezpečnost, a jejich podezření se následně nepotvrdí, žádný postih nehrozí.

V menších krajích a městech už strážci zákona zvýšený počet vyděšených oznamovatelů neregistrují. Nahlášených podezřelých aut či osob sice krátce po pařížském teroru přibylo v celé republice, například na Olomoucku nebo na Zlínsku se ale před Vánoci počet vystrašených telefonistů prakticky vrátil opět do normálu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!