7. října 2008 20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi se poohlížejí po rakouských bankách

Logo Raiffeisenbank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Raiffeisenbank. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE/LINEC Češi se začínají stále více zajímat o možnost založit si účet v rakouské bance. Může za to rozdíl v garancích bankovních vkladů. LN to potvrdil mluvčí Raiffeisenlandesbank Oberöstereich Harald Wetzelberger. „V Praze máme pobočku, která po oznámení rakouské vlády, že se zaručí za všechny bankovní vklady v plné výši, přijímá velké množství dotazů českých občanů na možnost uložení peněz v některé naší bance na území Rakouska,“ řekl Wetzelberger.

Banka, působící na území Horních Rakous, patří do holdingu Raiffeisen, ale na českém i rakouském trhu podniká samostatně, v Praze prostřednictvím pražské firmy PrivatBank AG der Raiffeisenlandesbank Oberöstereich. V tuto chvíli nedokážu říci, kolik českých občanů už se skutečně odhodlalo k vkladu do některé naší banky na území Rakouska. Zájem o informace je ale opravdu velký,“ uvedl Wetzelberger.

„V tuto chvíli nedokážu říci, kolik českých občanů už se skutečně odhodlalo k vkladu do některé naší banky na území Rakouska. Zájem o informace je ale opravdu velký,“ uvedl Wetzelberger.

Vedení české banky Raiffeisenbank, a. s., která je součástí stejného holdingu, přitom tvrdí, že Češi nemají k převodu peněz do zahraničí žádný důvod. A údajně se tak i chovají. „Od září stoupl počet nových účtů, které si u nás založili klienti, o šedesát procent,“ řekl LN mluvčí Raiffeisenbank, a. s., Tomáš Kofroň. Údajně ale nedokáže určit, zda se na tomto nárůstu podílel alespoň z psychologického hlediska i fakt, že mateřská společnost banky sídlí v Rakousku. V zemi, jejíž vláda se zaručí za bankovní vklady v plné výši.

 

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.