Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Češi se učí platit za hudbu

Česko

Nabídka skladeb k legálnímu stažení z internetu je v Česku zatím ve srovnání se světem malá

PRAHA Internetový obchod s hudbou I-legálně.cz uvádí vlastní softwarový hudební přehrávač. Spolu s tím se snaží oživit svůj dva roky starý projekt stahování hudby za paušál, který si doposud mnoho příznivců nezískal. Rozšířit nabídku skladeb se ale nechystá.

Česká republika tak snad začíná dohánět zahraničí, kde podobné služby poměrně úspěšně již fungují. Princip stahování hudby za paušální poplatek je poměrně jednoduchý - dokud zákazník platí stanovenou částku, má přístup k veškerým skladbám v hudebním katalogu a může si je kdykoliv přehrát; v okamžiku, kdy platit přestane, ztratí k přehrávání skladeb přístup. Jde tedy vlastně o takovou digitální hudební knihovnu, a zákazníkovi tak hudba nikdy nepatří o nic víc, než když poslouchá rádio.

Neopomenutelnou nevýhodou je, že poslechnout si můžete jen ty písničky, které má daná služba ve svém archivu. I-legálně.cz proklamuje, že k dispozici bude stejný katalog skladeb jako v jejím internetovém obchodě. Ten v současnosti čítá zhruba jeden milion skladeb. Pro srovnání: obdobná služba Spotify, která úspěšně funguje v zahraničí, disponuje osmi miliony písní a americký internetový obchod iTunes více než 13 miliony. I-legálně. cz se ale podle slov svého marketingového ředitele Petra Peřiny v dohledné době nechystá svůj katalog skladeb rozšířit.

Možnost stahování či tzv. streamování hudby za paušální poplatek je jednou z cest, jimiž se hudební průmysl snaží čelit dlouhodobému poklesu příjmů, který je způsoben především propadem prodejů klasických CD. Velká hudební vydavatelství se shodují, že příčinou tohoto poklesu je internetové pirátství. Jako viníka krize hudebního průmyslu označil internetové pirátství v rozhovoru pro LN i generální ředitel společnosti Universal Music ČR Tomáš Filip.

Zajímavé je, že zástupci hudebního průmyslu nespatřují problém ani v CD nosičích samých, které už si dnes mnoho lidí ani nemá kde přehrát, či v omezené nabídce internetových obchodů s hudbou. Kupříkladu pokud si chcete na největším českém internetovém obchodě I-legálně. cz koupit album britské kapely The Prodigy, největší hvězdy letošního ročníku hudebního festivalu Rock for People, máte smůlu. I-legálně.cz totiž ve svém katalogu nemá ani jedno ze šesti řadových alb této v Česku velmi populární kapely. To by do značné míry mohlo vysvětlovat i fakt, proč v České republice tvoří prodej digitální hudby mnohem menší podíl na příjmech hudebního průmyslu než ve zbytku vyspělého světa, přestože přístup k internetovému připojení v populaci je zde nad celoevropským průměrem. Podle údajů Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI tvořil celosvětově v roce 2009 prodej digitální hudby dvacetisedmiprocentní podíl na celkových příjmech hudebního průmyslu, v České republice to bylo ve stejném časovém údobí jen 7 procent.

Za nechuť Čechů utrácet za hudbu zřejmě může i poměrně vysoká cena, za jakou se hudební alba jak v kamenných, tak online obchodech v České republice prodávají.

Například nákup posledního alba americké zpěvačky Lady Gaga vyjde na americkém iTunes, který není v Česku přístupný, o desítky korun levněji než na I-legálně. cz i jeho jediném konkurentovi v ČR t-music.cz.

***

JAK SE V ČESKU PRODÁVÁ HUDBA Za rok 2009 utržily firmy sdružené v ČNS IFPI z prodeje hudebních nosičů 302,2 milionu korun. Celkový obrat prodejů se loni v porovnání s rokem 2008 snížil o 12 procent. Pokles v loňském roce vykázal i digitální trh, který svůj obrat snížil o 28,4 procenta. Příjmy z digitálních prodejů v roce 2008 dosáhly více než 29 milionů, zatímco v roce 2009 činily pouze 21 milionů korun.

Autor: