Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Češi se vracejí domů. Práce v cizině se nevyplatí

Česko

PRAHA Rok obsluhovala Brňanka Lenka Pánská hosty v dublinské restauraci. Po roce si řekla, že se raději vrátí domů.

Důvod? Rekordně posilující koruna. Jestliže si na začátku své irské anabáze vydělávala v přepočtu asi 242 korun za hodinu, dnes se hodnota její hodinové mzdy smrskla na nějakých 200 korun. To se jí už vyplatí najít si práci v Česku.

Stejně jako Lenka se již rozhodlo vrátit domů velké množství Čechů, kteří se kdysi po otevření trhu práce vydali za slušnějším výdělkem do světa.

Za vydělané libry, dolary a eura dnes dostávají mnohem méně korun než před několika lety.

Navíc platy v zahraničí stagnují. „Uchazeči o práci z Rumunska a Bulharska jsou stále ochotni pracovat za minimální mzdu, a ta při poměrně vysokých životních nákladech nezajišťuje Čechům dostatečně atraktivní příjem. Kvůli přílivu lidí z těchto zemí nejsou zaměstnavatelé nuceni nabízet o moc více než minimum,“ vysvětlil Evžen Tomášek, ředitel personální agentury ASJ Inc, která zajišťuje práci v zahraničí. Ochladnutí zájmu pracovníků z Česka čelí například Velká Británie, která byla ještě donedávna nejčastěji skloňovanou destinací.

Zástupci agentur říkají, že počty zájemců o delší pracovní pobyty na ostrovech se během posledních měsíců snížily až o polovinu.

Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí se Češi navíc obávají potíží při hledání zaměstnání, jazykové bariéry a toho, že budou muset přijmout podřadnou práci.

Pokračování na straně 3

Češi se vracejí domů. Práce v cizině...

Dokončení ze strany 1

„Libra padala k většině měn světa a česká koruna nebyla výjimkou. Je to dáno tím, že britská ekonomika je v Evropě nejvíce navázána na Spojené státy. Její měna je proto problémy USA tažena rychle ke dnu. Dá se předpokládat, že dokud budou klesat americké úrokové sazby, bude je Británie následovat, což je pro libru nepříznivé,“ uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Výplatnici v jedné z patnácti nejstarších zemí EU dostává na stůl 43 tisíc Čechů. To znamená, že do západní Evropy se legálně vydalo za prací zhruba 0,4 procenta obyvatel, což je oproti jiným srovnatelným zemím malý počet. Nejvíce Čechů pracuje v Německu, Velké Británii a Rakousku.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč