Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Češi stále kupují kradené věci. Bazary nahradil web

Česko

PRAHA Policisté v Česku každoročně řeší přes sto dvacet tisíc nahlášených krádeží. Kradené zboží ale nemizí ve vzduchoprázdnu. Podle policie ve většině případů nesměřuje ani za hranice. Kupují si je lidé v Česku.

Mnohdy ani nemusí tušit, že věc, kterou si vybrali, pochází z krádeže. Oproti dřívějšku, kdy policie uváděla, že odcizené předměty končí většinou v bazarech, se situace mění. Hlavní roli nyní hraje internet. „Při prodeji kradeného zboží se využívá internetových aukcí a obchodů, kde jsou tito lidé poměrně anonymní,“ tvrdí náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Viktor Čech.

Na serverech sice funguje zasílání aktivačních přihlašovacích údajů na jméno a konkrétní adresu, žádný sofistikovanější systém kontroly původu nabízeného zboží ale neexistuje. „V současné chvíli máme přes milion šest set tisíc uživatelů. Kontrolovat jednotlivé položky v tomto objemu není možné. Spoléháme na to, že na podezřelý prodej upozorní sami klienti. U každé jednotlivé aukce je speciální tlačítko, jehož zmáčknutím náš systém na podezřelou věc upozorníte,“ řekla včera LN šéfka největšího tuzemského aukčního serveru Aukro.cz Pavlína Zábojníková. Podle ní je situace podobná například v USA.

Objasňovat tento druh kriminality se policii dlouhodobě příliš nedaří. Kriminalisté pravidelně dopadnou kolem patnácti procent pachatelů krádeží. Ve své nejnovější statistice za loňský rok policejní prezidium kriminalitou způsobené škody vyčíslilo na více než 26 miliard korun.

Více čtěte na straně 2

Autor: