Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Češi udolali na úvod Dánsko

O výhře na mistrovství světa rozhodla hokejová reprezentace ve druhé třetině

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI QUÉBEC První krok bývá ošidný, ale český hokejový tým ho po váhání v první třetině zvládl. V úvodním zápase světového šampionátu v Kanadě porazil nakonec jasně Dánsko. Už zítra proti Rusku (v 19 hod.) by ale takový výkon nemusel výběru trenéra Aloise Hadamczika stačit. Teprve první těžký soupeř pořádně prověří připravenost českého týmu porvat se v Québeku o medaile.

„Proti Rusku se ukáže, jak na tom jsme,“ řekl Radim Vrbata. Proti Dánům se blýskl čtyřmi body za dvě branky a dvě přihrávky.

„Musíme se hodně zlepšit,“ přidal se bek Zbyněk Michálek, který ve dvojici s kapitánem Tomášem Kaberlem byl u obou dánských gólů.

„Splnili jsme povinnost,“ povídal trenér Hadamczik. „Hráči předvedli hodně pěkných kombinací, ale místy to až přeháněli.“ Snahou připravit si puk až před prázdnou bránu oplývala hlavně první formace Eliáš, Krejčí, Erat - a nakonec vyšla naprázdno. „Zatím se hledají, ale jsou to zkušení hráči. Jen mohli více střílet,“ řekl Hadamczik.

Dánsko, na kterém si měli čeští hokejisté smlsnout, na začátku duelu zaskočilo český výběr aktivním napadáním. A brankou v první minutě. „Překvapili nás. Pro sebevědomí to bylo nepříjemné,“ podotkl brankář Milan Hnilička. Za celý zápas šlo na českého gólmana 17 střel. To jeho protějšek Peter Hirsch se více zapotil: Češi ho zasypali 47 ranami.

Přesto byl po první třetině stav vyrovnaný 2:2. „Ten druhý gól jsem měl chytit,“ přiznal Hnilička. „Abych mužstvu pomohl.“

V poloprázdné aréně, kde děti hlasitě povzbuzovaly český tým, ovládli svěřenci kouče Hadamczika dění na ledě ve druhé třetině. Po brankách Vrbaty a Irgla soupeři odskočili a vývoj utkání už nepustili z rukou. „Takovéhle týmy odpadnou, až když prohrávají o dva, tři góly. Jinak pořád cítí šanci a jdou do toho po hlavě,“ vysvětloval Michálek.

„Na Dány diváci asi chodit nebudou. Proti Rusům by prý ale mělo být vyprodáno,“ povídal Vrbata. Jeho útok byl u všeho podstatného, ve třetí části si dokonce vynutil trestné střílení. Na ně ale poslal kouč Hadamczik mladého Klepiše, který neuspěl. „Ještě jsem měl v hlavě jeho nájezdy z extraligového play off,“ vysvětlil tah trenér.

Hadamczik včera řešil i možnosti dalšího posílení týmu hráči z NHL. Po vyřazení Colorada, které prohrálo i čtvrtý zápas s Detroitem, přislíbil účast Jaroslav Hlinka, který by měl být k dispozici už na utkání s Ruskem. Střelec Milan Hejduk se už dříve omluvil, protože nastupoval s bolavým kolenem.

Další informace o MS na str. 16

Česko 5 Dánsko 2

Branky a nahrávky: 8. Vrbata (T. Kaberle, Hanzal), 14. Kotalík (Vrbata, Kuba), 25. Vrbata (Fleischmann), 32. Irgl, 51. Hejda (Hanzal, Vrbata) - 1. Lassen (Damgaard, Hansen), 19. Hansen. Rozhodčí: Looker, Sterns - Feola (všichni USA), De Hann (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 8369. Třetiny: 2:2, 2:0, 1:0. Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Židlický, Čáslava - Eliáš, Krejčí, Erat - Vrbata, Hanzal, Fleischmann -Kotalík, Novotný, Klepiš - Irgl, Rolinek.

Hokejový šampionát České hvězdy zápasu 1. Radim Vrbata - Byl jasně nejlepším hráčem českého týmu. Rychlý útočník dva góly vstřelil a na další dva nahrál. 2. Martin Hanzal - Ve svém prvním zápase na MS jako nováček rozhodně nepůsobil. Zařídil trestné střílení a připravil dvě branky. 2. Zbyněk Irgl - Neúnavný štírek připravoval šance, bojoval o puk a díky důrazu se dokázal gólově prosadit.