"Situace na Haiti je drsná. Náš tým lékařů se dostal do nemocnice, kde ošetřuje ta nejtěžší zranění. Kromě otevřených zlomenin a poraněných páteří se objevují případy tuberkulózy a cholery," vylíčil situaci v okolí Port-au-Prince mluvčí Člověka v tísni Karel Vrána. Organizace má od víkendu na Haiti šestičlenný zdravotnický tým.
Společnost Člověk v tísni vybrala 30,5 milionu korun. Na účty jí občané převedli 21,5 milionu korun, prostřednictvím dárcovských sms zaslali dalších 8,6 milionu. Již krátce poté, co se svět dozvěděl o katastrofě v Karibiku, přispěl Klub přátel Člověka v tísni částkou 300 000 korun. Podle Vrány může částka na kontě do konce týdne vyšplhat k 35 až 40 milionům.
Zemětřesení na HaitiHaiti postihlo 12. ledna silné zemětřesení. Následné otřesy zaznamenali Haiťané i minulou středu. Katastrofa si vyžádala až 150 000 životů. Tři miliony obyvatel, tedy zhruba každý třetí v zemi, jsou postiženy a potřebují humanitární pomoc. V Port-au-Prince vyrostlo přes 400 provizorních táborů. Lidé si stěžují na to, že se k nim nedostává pomoc. |
Humanitární společnost ADRA získala od počátku sbírky přes devět milionů korun. Olomoucká charita vybrala do dnešního dne téměř 13 milionů korun. Na účet jí přišlo 8,7 milionu korun, v hotovosti lidé přinesli bezmála 168 000 korun.
Přes DMS se podařilo nashromáždit skoro čtyři miliony korun. Česká biskupská konference (ČBK) vyhlásila na minulou neděli celonárodní kostelní sbírku. Dá se tedy očekávat, že v příštích dnech charitě peníze ještě přibudou.
Peníze z kostelů zatím nejsou sečteny
Mluvčí ČBK Irena Sargánková dnes řekla, že nelze spočítat, kolik peněz se v kostelích vybralo. Věřící totiž přispívají do kasiček každou neděli, na jednotlivých farnostech pak bude, kdy peníze odešlou na účet charity. Na charitní sbírce by se tak mohly příspěvky farností odrazit v úterý nebo ve středu.
"Na Haiti je v současnosti dostatek lékařů. Otázka je, jak rychle se unaví, neboť práce v zemi je velmi fyzicky i psychicky náročná," řekl Vrána.
Zdravotníci Člověka v tísni by na místě měli sloužit nejméně tři týdny až měsíc. "Poté se uvidí, jestli je zaměstnavatelé nechají působit i déle," dodal mluvčí.
Podle Vrány má Člověk v tísni kvůli pomoci při humanitárních katastrofách smluvně dohodnutou spolupráci s lékaři, zdravotníky a záchranáři. Mají běžné "civilní" zaměstnání a záleží na benevolenci jejich zaměstnavatelů, jestli je do krizové oblasti nechají odjet. Lékaři Člověka v tísni mají v současnosti na starost až 20 000 zraněných Haiťanů, dodal Vrána.
Kam můžete přispívat na pomoc HaitiČlověk v tísni ADRA Charita ČR |