Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Češi už vědí, jak uspět v Iráku

Česko

Irák se v současné době začíná otvírat zakázkám z více zemí. České firmy vědí, jak je získat, říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

* LN Cítili jste se při své návštěvě Iráku bezpečně?

Nebylo to snad přímo o strachu, ale měli jsme stísněný pocit, Když jsme v Bagdádu projížděli místem, kde den předtím došlo k pumovému útoku, měli jsme velmi stísněné pocity. Neustále tam musíte procházet různými kontrolními stanovišti, musíte nosit vestu, stále vás kontrolují. Bagdád je z bezpečnostního hlediska velice komplikovaný a bude i nadále, protože všechny protivládní skupiny se budou před lednovými volbami snažit ukázat, že vláda nemá bezpečnost pod kontrolou. V Kurdistánu, v Erbilu, tam je situace úplně jiná. Erbil je daleko bezpečnější.

* LN Jaký byl ze strany Iráku zájem o české firmy?

Iráčané strašně ocenili, že jsme tuto cestu nezrušili, když den předtím vybuchly okolo ministerstva zahraniční bomby. Myslím, že to mohlo pomoci hlavně našim firmám, protože se posunula některá jednání. Doufejme, že z toho něco vzejde.

* LN V minulosti české firmy často podepsaly zakázky, ale ty se nikdy nerealizovaly. Čím to je?

Je pravda, že projektů, které souvisely s počáteční obnovou Iráku, se udělalo poměrně málo, Tehdy bylo komplikované se na tamním trhu prosadit. Bezprostředně po válce jsme tam byli v horší situaci než třeba Američané. Ti si ukrojili největší část z velké finanční pomoci, která tam mířila. Některé projekty se nepovedly také proto, že naše nabídka nebyla tak široká, jak bylo potřeba, nabízeli jsme jen dílčí věci.

* LN Firmy si stěžovaly, že výběrová řízení byla psána na míru americkým firmám. Změnilo se to?

Myslím, že se to mění. Mění se to zejména v souvislosti s tím, že tam už nejsou velké finanční prostředky, které tam putovaly po válce. Irák se nyní otevírá zakázkám z jiných zemí, ale je složité zjistit, kdo, co, kde a kdy vypisuje, jaké jsou vztahy mezi ministerstvy nebo agenturami na podporu investic.

* LN V Iráku nemají rejstřík státních zakázek jako my?

Mají, ale to většinou již bývá pozdě. V momentě, kdy se vypisuje zakázka, už většinou řešení bývá malinko ušité na nějakou skupinu dodavatelů.

* LN Jde o to, být o krok napřed.

Přesně tak. Vždy je lepší vědět dopředu, jaké projekty se chystají, a mít připravené řešení a to nabízet například prostřednictvím studie proveditelnosti. Na jejich základě může být výběrové řízení konstruováno.

* LN Jsou české firmy nyní již schopné toto dělat?

Snad. Naše firmy už mají na místě své konzultanty a mají tam své kanceláře. Myslím, že se takto dokážou prezentovat a dokážou se takto nabídnout. V Iráku je velmi důležité, aby tam firmy měly místního člověka, který zná plány jednotlivých ministerstev a který jim hlídá výběrová řízení.

* LN Je pravda, že při získávání zakázek v Iráku hraje roli velká korupce?

Já jsem se s ničím takovým nesetkal. Jsou země, které mají jiné tradice navazování kontaktů, kde průnik na trh trvá déle. Irák patří k této skupině zemí, ale není to nic, co by se odlišovalo od jiných zemí v tomto regionu.

Graf

Struktura českého vývozu v roce 2008 (v procentech)

prostředky k rozvodu elektrické energie 3,1 %

elektrické přístroje ke spínání obvodů, odpory 3,9 %

čerpadla, kompresory, ventilátory 3,9 %

osobní automobily 9,7%

kovové konstrukce ke skladování a přepravě 13,5 %

konstrukce ze železa, oceli, hliníku 14,3 %

zařízení k ohřevu a chlazení 29,6 %

měřicí, kontrolní, analyzační, řídicí přístroje 2,7 %

dámské, dívčí pletené oděvy a prádlo 2,4 %

telekomunikační zařízení 2 %

výrobky ze základních kovů 1,8 %

zbraně a munice 1,8 %

železné, ocelové roury, trubky, profily 1,6 %

kohouty, ventily, armatury pro potrubí, kotle 1,5 %

Zdroj: MPO

Autor: