Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v zimě šetřili, na lyže do ciziny jich vyrazilo méně

Česko

PRAHA Na lyže do zahraničních hor vyrazilo s cestovní kanceláří uplynulou zimu o pět až sedm procent méně Čechů než rok předtím.

Tvrdí to analytická společnost Mag Consulting, vývoj připisuje všeobecnému šetření a příklonu k individuálnímu cestování do sousedních zemí.

„Pokles zasáhl především menší cestovní kanceláře, navíc se jezdí na stále kratší dobu,“ uvedl ředitel společnosti Jaromír Beránek.

Jeho slova potvrzuje Daniel Plovajko, mluvčí CK Fischer, která vstoupila na trh lyžařských zájezdů loni na podzim. „Na výsledcích se odrazila ekonomická krize, která zasáhla i tuto část trhu, kdy došlo k celkovému poklesu Čechů, kteří letos lyžovali v zahraničí,“ uvedl Plovajko.

Fischer hodlal pro svou první lyžařskou sezonu zlákat až 10 tisíc klientů, nakonec jeho služeb využily necelé čtyři tisícovky lidí. Zhruba desetina přitom letěla do francouzských a švýcarských hor letadlem, což je na českém trhu novinka.

Fischer se specializuje na dražší pobyty, průměrná cena jeho zájezdů přesahuje 10 tisíc korun, s leteckou dopravou se blíží 26 tisícům korun. „S ohledem na celkovou situaci na trhu a na fakt, že šlo o první rok, považujeme dosažené výsledky za velmi dobré,“ dodal Plovajko. Lídr trhu lyžařských zájezdů CK Nev-Dama hovoří o stagnaci. Obrat se sice zvýšil meziročně zhruba o tři procenta, což ale podle marketingové ředitelky Hany Valentové odpovídá průměrnému zvýšení cen. S CK Nev-Dama jezdí ročně na lyže do zahraničí až 100 tisíc lidí.

Specifická byla situace v Tatrách, které se potýkaly s nedostatkem sněhu.

Specialista na Tatry CK Atis sice zaznamenala zhruba desetiprocentní růst poptávky po nejvyšších slovenských horách, což však nevyrovnalo čtyřicetiprocentní pokles rok předtím.

„Obecně se dá říci, že přes cestovní kanceláře poptávka po tuzemsku a po Slovensku stagnuje, lidé jezdí raději do Rakouska. Navíc letos byl u nás sníh všude, přitom pro cestovkáře je nejlepší, když je na horách sníh a ve městech sníh není,“ řekl šéf Atisu Petr Krč.

Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur strávili Češi 60 procent zimních dovolených v tuzemsku a 40 procent v zahraničí.

„Co se týče výhledu na příští zimu, tak očekáváme nárůst českých zimních pobytů v zahraničí na úkor tuzemských, stejně jako tomu bylo poslední léta před krizí,“ uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura. Důvodem jsou podle něj lépe vybavená zimní střediska. Většina Čechů si ovšem vybavuje zimní pobyt bez pomoci kanceláře.

***

LYŽAŘSKÉ ZÁJEZDY

* Pokles zájmu o zimní dovolené zasáhl především menší cestovní kanceláře, navíc se jezdí na stále kratší dobu.

* Co se týče výhledu na příští zimu, tak cestovní kanceláře očekávají nárůst zájmu o zimní pobyty v zahraničí na úkor tuzemských.

* Většina lyžařů si ovšem zařizuje zimní pobyt bez pomoci cestovní kanceláře, největší zájem je o Rakousko, kam směřuje z ČR každou zimu zhruba 300 tisíc lidí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj