Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vidí dobře vztahy země se Slovenskem i Polskem, Rusko a Čína ale prohrávají

Česko

  14:38
PRAHA - Česká republika udržuje nejlepší vztahy se Slovenskem, Rakouskem a Polskem. Naopak nejméně vřelé je mají Češi k Rusku a Číně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ilustrační foto foto: Twitter prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

V porovnání s loňským rokem vztahy se všemi deseti vybranými zeměmi ochladly, nejvíce s Čínou a Velkou Británií. Minimálně se změnilo hodnocení v případě Rakouska.

Dobré česko-slovenské vztahy ocenilo 95 procent dotázaných. O vztazích ČR a Rakouska se kladně vyjádřilo 89 procent lidí, u Polska totéž uvedlo 87 procent občanů a u Maďarska 86 procent. Zhruba čtyři pětiny pozitivních hodnocení dostaly Francie, Velká Británie, Německo a USA. Vztahy z Čínou označily za dobré dvě třetiny lidí a s Ruskem polovina Čechů. U všech těchto zemí je vidět v porovnání s loňským průzkumem zhoršení.

Počet kladných vyjádření se snížil v rozmezí od jednoho do 13 procentních bodů. Nejvíce jich ubylo v případě Číny, přesto je nynější hodnocení česko-čínských vztahů druhým nejlepším za uplynulých osm let. Počet pozitivních ohlasů na vztahy Česka a Británie se od loňska snížil o osm procentních bodů a o šest bodů klesl u Francie a Ruska.

V názorech na vztahy České republiky s uvedenými zeměmi CVVM nezaznamenalo výraznější rozdíly mezi muži a ženami, lidmi různého věku, vzdělání ani politické orientace.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat