Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi volí nový europarlament, podle Zemana ho ale neberou vážně

Lidé neberou problematiku EU vážně, což je chyba, míní prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé neberou problematiku EU vážně, což je chyba, míní prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Lidé neberou problematiku EU příliš vážně a neuvědomují si, že většina legislativy, kterou ČR přijímá, pochází z Bruselu. Novinářům to po odevzdání svého hlasu řekl prezident Miloš Zeman. Na vině jsou podle hlavy státu především novináři, kteří o tom neinformují, ale také politici. Zeman by byl pro to, aby účast v domácích volbách byla povinná.

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse

"(Lidé) neberou problematiku EU příliš vážně a mylně se domnívají, že se jich netýká. Přitom už 80 procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou zákony z dílny EU," řekl novinářům Zeman. Proto je podle něj účast v evropských volbách v Česku ve srovnání s jinými zeměmi unie nízká.

Zeman také řekl, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Ohledně eurovoleb o tom není zcela přesvědčen.

Prezident přišel do volební místnosti v pražské základní škole Brdičkova společně s manželkou Ivanou poté, co se vrátil ze státní návštěvy Rumunska a Moldavska.

Ivana Zemanová odevzdala svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu.

Na plácek před školou jej přivezla kolona vozů ochranné služby. Prostor zajišťovalo několik osobních strážců, na místě byl i pes specializovaný na vyhledávání výbušnin.

Někteří lidé, kteří chtěli ve stejnou dobu odevzdat svůj hlas, to polohlasně komentovali jako "šaškárnu", většina voličů ale trpělivě čekala, až manévry bodyguardů a novinářů skončí.

Zeman si po příchodu do volební místnosti krátce popovídal se členem komise, který mu předával obálku na hlasovací lístek. "Vždycky se ptám, jestli se to zalepuje, a vždycky mi odpovídáte, že ne. Takže pravidla se nezměnila," glosoval. Při návratu zpoza plenty se zajímal o volební účast. Když od komise uslyšel, že v daném místě zatím činí deset procent, zadoufal, že se to do večera zlepší (VIDEO najdete ZDE).

Ještě před volbou se Zeman vymezil vůči kritikům, kteří tvrdí, že 21 českých poslanců v Evropském parlamentu nemůže příliš mnoho prosadit. "Problém je v tom, že dva nejsilnější bloky (v Evropském parlamentu) - sociální demokracie a křesťanští demokraté jsou zatím v přibližné rovnováze, takže právě těchto 21 poslanců, pokud budou postupovat jednotně, mohou docela úspěšně hájit české národní zájmy. A to je důvod, proč jít k evropským volbám," řekl Zeman českým novinářům na letišti v moldavském Kišiněvu.

  • Češi si svých 21 europoslanců vybírají od pátečních 14:00, volební místnosti se uzavřou v sobotu odpoledne.
  • Z unijní osmadvacítky si v pátek zvolí své europoslance ještě Irové. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek.
  • Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se bude hlasovat také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku.
  • Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.