Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Češi za zelenou energii i připlatí

Česko

Za energii z obnovitelných zdrojů je více než polovina Čechů ochotna platit více než za klasickou energii

PRAHA Z ekologických zdrojů energie dává téměř polovina obyvatel Česka přednost solárním panelům. Jen čtvrtina z nich je přesvědčena o tom, že uhlí, plyn a jádro by měly i nadále zůstat základem energetické koncepce Česka.

Naopak tři čtvrtiny Čechů si myslí, že by se energetika České republiky měla v budoucnosti zakládat zejména na využívání obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK.

Nejoblíbenějším zdrojem ekologické energie je pro více než 41 procent z necelé tisícovky dotázaných slunce. To potvrzuje i Daniel Kunz, generální ředitel firmy Energy 21. Ta se specializuje právě na využívání obnovitelných zdrojů v energetice.

„Solární technologie zlevňují, a pro spoustu lidí tak představují finančně dostupnou možnost, jak snížit svoje výdaje za elektřinu a teplo, a navíc udělat něco pozitivního pro životní prostředí,“ uvedl Daniel Kunz.

Velkou výhodou solární energie je v současnosti její finanční zvýhodnění. Stát ve snaze motivovat lidi, obce i firmy k většímu využívání ekologických zdrojů energie dotuje jejich výkupní ceny.

Dotovaná cena pro fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu letos a s výkonem nad 30 kW činí 12,79 koruny za kWh. Pokud solární panely vyrábějí méně než 30 kW, je dotovaná cena této elektřiny 12,89 korun. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu, který dohlíží na energetický trh.

Za tuto cenu jsou totiž distributoři elektrické energie povinni od malovýrobců energii vykupovat. Tržní cena jedné kWh se přitom pohybuje zhruba kolem dvou korun.

Solární energie je navíc státem podporována i takzvanými zelenými bonusy. Pokud se malovýrobci solární elektřiny podaří prodat solární energii obchodníkovi s elektřinou nebo oprávněnému zákazníkovi za dohodnutou cenu, může si nechat nejen výtěžek z tohoto obchodu, ale navíc dostane od státu ještě zelený bonus ve výši 11,81 koruny za kWh. Ostatní druhy ekologické energie jsou sice státem podobným způsobem také dotovány, ale jejich obliba u Čechů není velká. „Sluneční parky jsou obcemi většinou vítány, protože neruší ráz krajiny, jsou bezhlučné a šetrné k půdě,“ řekl Kunz. Například větrné elektrárny, u kterých se mnoha lidem nelíbí vysoko umístěné vrtule, které hyzdí vzhled okolí, se v oblíbenosti umístily až na třetím místě. Přednost jim dává jen necelých 22 procent dotázaných.

Vodní elektrárny, které jsou po solárních panelech druhým nejpopulárnějším způsobem výroby zelené energie, má v oblibě jen o něco více než 25 procent lidí.

Nejmenší zájem mezi lidmi zatím vzbuzuje geotermální energie, které dává přednost pouhých sedm procent dotázaných. Malou popularitu tohoto druhu ekologické výroby energie lze vysvětlit tím, že se o něm v Čechách dosud moc neví.

***

Zelená energie získává větší oblibu

Lidé podporují zelenou energii i za vyšší cenu. Tři čtvrtiny lidí jsou přesvědčeny o tom, že by energetika v ČR měla být založena na obnovitelných zdrojích. Jen čtvrtina je pro energii z klasických zdrojů.

Kde brát zelenou energii? (v procentech)

geotermální energie 7 %

vodní elektrárny 25,2 %

solární energie 46,1 %

větrné elektrárny 21,7 %

Který z klasických zdrojů má ČR využívat přednostně? (v procentech)

uhlí 20,7 %

plyn 26,1 %

jádro 53,1 %

Mají české firmy investovat do moderních technologií, i když to může zvýšit cenu zboží a služeb? (v procentech)

určitě ano 13 %

spíše ano 40 %

spíše ne 30 %

určitě ne 14 %

nevím 7 %

Zdroj: průzkum STEM/MARK

Autor: