Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká kultura, to je cvrkot

Česko

PROPADLIŠTĚ

Anyní krátce z kultury.

Deana Jakubisková podala žalobu na Slovenskou republiku. V odůvodnění producentka, přezdívaná „mamička nezávislého filmu“, uvedla: „To, že Bathory nebyla nominována za Slovensko na Oscara, mi nejprve nevadilo. Zhrozila jsem se teprve tehdy, když jsem zjistila, že to znamená, že kvůli tomu Oscara nezískáme.“ Podle odborníků z Ústavu pro českou literaturu, kteří provedli rozbor verše, je autorem básně: „Když Kočka leží s dírou/ Prasopes už je za oknem/ Nedělejte do nás/ Nezkrotnem“ buďto Vrchlický, nebo Tvrdík.

V sídle Evropské unie jednali ministři kultury.

Dohoda je striktní: každý stát ať se rozhodne sám, jestli se o kulturu bude nějak starat. Ministr Jehlička již před odjezdem souhlasil s francouzským návrhem, přestože byl tajný.

Další ministry pak v závěru těžkého jednání zaskočil, když povstal a zeptal se: „Měli jste taky někdy problémy s chobotnicí?“, což zástupci přímořských zemí vnímali jako „posměch vnitrozemce“ a opustili sál.

Chinaski začali s Mrtvý prd ví Tour objíždět Českou republiku.

Na výstavu Skupiny 42 v Buenos Aires byli omylem pozváni Stanislav Gross a Václav Hudeček. Oba umělci se nedali zaskočit a předvedli vtipnou improvizaci Jak jsem s akciemi všem nasadil housle, což buenosaireské publikum odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

Jazykoví puristé žádají, aby byla smlouva SOFA přejmenována na POHOVKA či LENOŠKA.

Jan Hřebejk se nešťastně zamiloval do jedné pražské prostitutky. Tvrdí to alespoň její kolegyně, která na baru nočního klubu, v němž pracuje, vyslechla tento rozhovor: Michal Viewegh: U mě dobrý. Jan Hřebejk: Nestyda!

Kristián Kodet se chystá ministru kultury předat petici, v níž žádá, aby výtvarní umělci dostávali od státu takzvané štětcovné.

Miroslav Kalousek převzal ve Washingtonu ocenění pro umělecký spolek Příbramská mafie.

Více než osmdesát let po smrti Franze Kafky se na policii Prahy 1 přihlásil Řehoř Samsa se šokujícím svědectvím: „Když jsem se jednou probudil z nepokojných snů, shledal jsem, že vedle mě polehává Josef K. Když viděl, že jsem vzhůru, zeptal se mě... slyším ho jako dnes: Nebyla tvoje babka brouk?“

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...