Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Česká naftařská těží plyn u Břeclavi

Česko

BŘECLAV Česká naftařská společnost otevřela nové těžební středisko. Denně by z něj chtěla vytěžit 200 tisíc kubíků zemního plynu. Investice do projektu od průzkumů do zahájení těžby stála přes 100 milionů korun, řekl zástupce firmy patřící do skupiny Lama podnikatele Petra Lamicha Andrej Čírtek. Skupina prodávající plyn pod značkou Levnyplyn.cz má nyní na jihu Moravy dvě taková těžební střediska, v následujících letech investuje desítky milionů do vyhledání a zprovoznění dalšího.

Příprava nového střediska trvala čtyři roky. Firma v něm bude dobývat plyn třemi vrty ze dvou ložisek zhruba z hloubky 800 metrů. Zajímavostí je, že vrty jsou vedeny šikmo, a ložisko plynu se tak nachází 800 metrů od místa na povrchu, kde vrty začínají. „Důvodem je hustá infrastruktura a zástavba v místě vrtu,“ uvedl Čírtek.

Veškerý vytěžený plyn odebírá sesterská společnost Lama Investments, která v rámci skupiny plyn prodává. Podle mluvčího by plyn vytěžený vlastními silami měl tvořit asi 20 procent z celkového množství skupinou prodaného plynu. Denní množství plynu těženého v novém středisku by stačilo na zásobování zhruba 20 tisíc domácností, které používají plyn na ohřev vody i vytápění. „Po odtěžení se uvažuje o tom, že bude ložisko přeměněno na plynový zásobník,“ poznamenal Čírtek.

Skupina Lama tak hodlá i za pomoci nového střediska zvýšit v budoucnu svůj podíl na trhu dodávek plynu. „V tuto chvíli bojuje Lama, aby získala asi dvě procenta na trhu domácností, dlouhodobým cílem je, aby dodávala plyn zhruba pěti procentům domácností,“ uvedl mluvčí. Většina dodávek plynu ale od Lamy míří nyní k velkoodběratelům, například teplárnám či mlékárnám. Další středisko má skupina Lama v nedaleké Poštorné, v něm se ovšem těží kromě plynu i ropa. Další místo pro případnou těžbu bude firma dál hledat.

„V oblasti jižní Moravy jsou další místa, která jsou pro těžbu perspektivní, ale z pochopitelných důvodů nebudeme říkat, která to jsou,“ uvedl. Investice do každého nového ložiska a těžby z něj je v řádu mnoha desítek až stovek milionů korun s tím, že trvá čtyři roky, než se začne těžit. Těžba z nového ložiska je podle firmy výnosná i pro Břeclav.

Předpokládaný příjem do městské pokladny je asi 15 milionů korun za rok formou poplatků z vytěžených nerostných surovin podle platné legislativy. Jih Moravy je v tuzemsku jediným místem, kde se větší množství ropy a zemní plyn vyskytují.

Společnost Lama podnikatele Petra Lamicha vstoupila na český trh se zemním plynem zhruba před čtyřmi lety. Firma tehdy začala těžit ropu a plyn na jižní Moravě u Poštorné. V roce 2007 objevila u Poštorné nové ropné ložisko.

***

Dlouhodobým cílem společnosti je, aby dodávala plyn zhruba pěti procentům domácností v ČR

Jsou další místa, pro těžbu perspektivní, ale z pochopitelných důvodů nebudeme říkat, která to jsou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!