Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Propouštění v České poště se dotkne až 2269 zaměstnanců. Zvažují stávku

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Celkem 1 388 pošťáků na přepážkách, 511 doručovatelů a stovky dalších zaměstnanců České pošty si pomalu může hledat nové místo. Restrukturalizace pošty, kterou včera projednala vláda, má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zachránit podnik před krachem. K 1. červnu však kvůli tomu přijde o místo 2 269 lidí.
  9:20aktualizováno  13:15

Vyplývá to z dokumentu o hromadném propouštění, který vedení České pošty adresovalo Úřadu práce a který má MF DNES exkluzivně k dispozici.

„Za odbory můžu říct, že se plánu na propouštění budeme snažit zabránit všemi prostředky,“ reagoval šéf poštovních odborů Evžen Dvorský.

Podle dokumentu má propouštění postihnout zaměstnance ve všech krajích, nedotkne se členů vyššího a top managementu. „Třeba v Berouně, kde je 18 zaměstnanců, už vědí, že jich polovina skončí,“ konstatuje Dvorský.

Kromě propouštění plán restrukturalizace České pošty ve své první fázi obsahuje i rušení poboček. Těch by mělo být zhruba tři sta. Ostatně to stojí v návrhu Českého telekomunikačního úřadu, který poště uděluje licenci.

Předloha je zatím v takzvaném meziresortním připomínkovém řízení a na projednání vládou teprve čeká, nicméně obsahuje jasný požadavek na minimální počet poštovních poboček v Česku. Ze současných 3 200 by měl klesnout na 2 900. Ve výsledku to znamená zrušení 300 míst po celém Česku.

Ministerstvo vnitra, pod které pošta spadá, již dříve uvedlo, že stranou zůstanou pošty na vesnicích. Rušení se má dotknout větších obcí a měst. Seznam konkrétních pošt, se kterými se už nepočítá, zatím zveřejněn nebyl. Jasněji má být až v dubnu.

Podle odboráře Dvorského je to minimálně podivné, pokud už je jasné, kolik lidí a na jakých pozicích k 1. červnu hodlá státní podnik propustit. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík na přímý dotaz MF DNES ve středu uvedl, že seznam bude zveřejněn v okamžiku, kdy bude definitivně schválený zmiňovaný materiál ČTÚ.

Za několik měsíců se Česká pošta od hlavního nádraží přestěhuje do dvou nových poboček.

„Starostové i veřejnost budou o konkrétních rušených pobočkách informováni v momentě definitivního schválení nových parametrů pro pobočky. Tuto informaci předpokládáme v řádu málo týdnů,“ uvedl Vitík s tím, že rušení se nedotkne poboček v režimu Partner a nedotkne se ani měst a obcí, kde je jen jedna pobočka. „Musíme zachovat dostupnost poštovních služeb,“ zdůvodnil Matyáš Vitík.

Své obavy už nicméně dávají najevo starostové, jejichž obce do avizovaných kritérií spadají. Velmi kriticky se včera vyjadřoval například starosta západočeské Aše Vítězslav Kokoř (ANO). Protože jsou v Aši nyní dvě pobočky a zůstat by mohla teoreticky jen jedna, obává se zhoršení poštovních služeb. Už dříve se k případnému rušení poboček kriticky vyjadřoval jihlavský radní a urbanista David Beke.

Ten uvedl, že pokud by se úsporná opatření dotkla i některé ze tří stávajících pošt v Jihlavě, bude jim bránit. „Pokud nezajistí službu jinak a pokud budou existovat důchodci, kteří si neumějí nebo nemají možnost vybrat důchod jinak než přes pobočku pošty, samozřejmě budu bránit její dostupnost,“ uvedl již dříve pro MF DNES Beke.

Ve hře je i stávka

A bránit se chtějí i zaměstnanci pošty, kteří jsou již nyní ve stávkové pohotovosti. Podle zmiňovaného odborářského předáka Evžena Dvorského je ve hře demonstrace, nebo i stávka.

„Prvního dubna máme setkání se zaměstnanci, kde se domluvíme na dalším postupu. Naším následným krokem bude demonstrace. Pokud ani ta nepomůže, určitě budeme mít zájem na stávce,“ zdůrazňuje Dvorský s tím, že v úvahu například připadá stávka v klíčovém poštovním uzlu v pražských Malešicích. Ten už protesty v minulosti ochromily ve dvou případech. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by rušení poboček měl být první krok v restrukturalizaci ztrátového státního podniku.

Po transformaci mají ze stávající pošty vzniknout dva subjekty – jednak podnik poskytující základní služby, které definuje stát, a akciová společnost poskytující logistické a balíkové služby.

Cílem je, aby pošta v roce 2025 jako celek už nebyla ztrátová.

Rakušan: Propuštěným pomůžeme najít práci

Česká pošta pomůže propouštěným lidem s hledáním práce, řekl dnes v Pardubicích ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něj mohou najít uplatnění mimo jiné na Úřadech práce, kde úředníci chybí. „Už v tuto chvíli je aktivně nabízíme logistickým firmám. Nabízíme je provozovatelům pošt Partner, je o ně ve velké míře zájem. Nabízí se jim placená rekvalifikace. Pan ministr (práce a sociálních věcí Marian) Jurečka má zájem o tyto lidi na úřady práce, kde se zaměstnanců naopak nedostává. Budeme se zabývat každým jednotlivcem, nebude propuštěna matka samoživitelka nebo někdo ve větších ekonomických problémech,“ uvedl Rakušan.