Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poště se nepřihlásil jediný zájemce, budovu v Jindřišské ulici nikdo nechce

Budova centrály České pošty (hlavní pošta) v Jindřišské ulici v Praze (2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

České poště se nepřihlásil žádný zájemce o odkup hlavní budovy v Jindřišské ulici v centru Prahy. Její vyvolávací cena byla 1,538 miliardy korun. Nenašel se ani kupec objektu pošty v Moravské ulici na Vinohradech s vyvolávací cenou 62,4 milionu. Uvedl to ve středu tiskový mluvčí pošty Matyáš Vitík.
  14:18

Zájemci o účast ve výběrovém řízení se měli registrovat do 20. prosince. Poté mohli podávat obálky s nabídkami do 9. ledna. „Aktuálně řešíme po právní stránce další postup. S prodejem komplexu v letošním roce nadále počítáme,“ řekl Vitík. Podle něj bude pošta jednat i s pražským magistrátem, který o budovy projevil zájem a měl možnost dorovnat nejvyšší nabídku ve výběrovém řízení.

Pobočka hlavní pošty má i po případném prodeji zůstat. Nový majitel na ni bude muset s poštou uzavřít nájemní smlouvu, stejně tak na některé další části budovy. V současnosti v objektu sídlí i management podniku.

Budova vznikla mezi roky 1871 a 1890 a její první zásadní přestavba byla v letech 1896 až 1899. Další významnější přestavba se konala v letech v 1912 a 1920 až 1921. Z toho vycházelo i ocenění nemovitosti, které bylo základem pro výpočet vyvolávací ceny. V letech 1996 až 1999 stavbaři v objektu udělali generální rekonstrukci.

Prodejem nemovitostí se pošta snaží stabilizovat své hospodaření. V roce 2022 skončilo se ztrátou 1,7 miliardy korun a propad podnik očekává i za loňský rok. Do dvou let se má podnik transformovat na provozovatele poboček a komerční Balíkovnu.

7. listopadu 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!