Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Budějovicích a Milevsku zruší Česká pošta jiné pobočky, než plánovala

Pobočka České pošty na budějovickém sídlišti Šumava v ulici K. Šafáře nakonec zůstane. Zavřou poštu u nádraží. foto: Petr Lundák, MF DNES

Česká pošta zruší v Českých Budějovicích a Milevsku jiné pobočky, než původně plánovala. V Jihočeském kraji přesto zanikne od 1. července 18 poboček, což je stejné číslo, které pošta na konci března oznámila.
  14:00

„Zůstává pošta na sídlišti Šumava. Místo ní se zruší pošta 2 u nádraží, která byla více méně balíkovou pobočkou. Balíky se budou místo ukládání zde distribuovat na pošty blízko bydliště obyvatel,“ uvedla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).

Zachování pobočky na sídlišti Šumava, jejíž zrušení pošta plánovala, považuje město za úspěch. V Českých Budějovicích pošta zruší pět poboček, zůstane jich osm. Zanikne třeba pobočka v obchodním domě Globus v Českém Vrbném.

„Na tři přepážky byla velmi neekonomická a navíc ji obyvatelé Českých Budějovic většinově nevyužívají, slouží spíše ambulantně nakupujícím z jiných obcí,“ řekla primátorka.

V Milevsku zruší pošta jednu pobočku ze dvou. Původně chtěla zavřít tu v Komenského ulici, nakonec to bude druhá, na náměstí. V osmitisícovém městě tak zůstane jediná pobočka.

„Zůstává nová pošta v obchodní zóně, která měla původně končit. Ta stará, která je v městském nájmu, by se měla rušit. Proti rušení se ozvali představitelé radnice, komunikovala jsem s panem hejtmanem, ten nám také pomohl,“ řekla milevská radní a bývalá jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Tři z pěti poboček zruší pošta v Táboře. Starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) však zatím stále nezná konečnou verzi. „Pošta nás postavila před hotovou věc. Zůstane pobočka u nádraží a máme si vybrat, na kterém sídlišti chceme zachovat druhou. To jsem odmítl a od té doby se nám nikdo z pošty neozval,“ uvedl Pavlík. Pobočky jsou nyní na sídlišti Nad Lužnicí a na Pražském.

Český Krumlov přijde o dvě pobočky, na sídlištích Plešivec a Mír. Radnice sice připravila tři varianty, jak ve městě zachovat poštovní služby, ale při jednání se zástupci pošty neuspěla. Jedním z návrhů bylo, že na sídlištích zůstanou pobočky v režimu Pošta Partner, které bude provozovat město.

V Jindřichově Hradci zavře pošta tři pobočky, tam zbude jediná v Husově ulici vedle radnice.

Ve Strakonicích zavře pošta jednu pobočku, v provozu zůstane jedna, jež je v centru. Již dříve zrušila pošta ve Strakonicích pobočku v Kauflandu.

V Písku zruší pošta pobočku na Budějovickém předměstí, v provozu budou hlavní pošta a pobočka u Otavské ulice. „O pobočku tak přijde asi tři tisíce lidí ze sídliště, kteří to na hlavní poštu budou mít kolem 15 minut pěšky,“ řekl již dříve písecký místostarosta Josef Soumar (Piráti).

Autor: