Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pošta chce dražit bytový dům na Vinohradech. Praha žádá, aby ho nabídla městu

Ustanovující schůze nové rady a nového primátora Prahy. Zleva doprava: Alexandra Udženija, Bohuslav Svoboda (oba ODS). (15. 12. 2022) foto: Radek VebrMAFRA

Vedení pražského magistrátu se ohradilo proti tomu, že Česká pošta plánuje prodat v elektronické aukci činžovní dům na Vinohradech v Praze 2. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) odešle vedení pošty dopis s výzvou, aby dražbu zrušila a nemovitost přímo nabídla buď Praze, nebo městské části. Česká pošta však tvrdí, že jinou možnost než aukci neměla.
  15:30

Z oznámení České pošty vyplývá, že se dražba má konat již 16. května. Dům se nachází v Moravské ulici a v jeho části, která není určena k prodeji, se nachází pobočka pošty. Zbylá část, kterou pošta plánuje nabídnout v aukci za vyvolávací cenu zhruba 62,4 milionu korun, se skládá z bytů a nebytových prostor, o které má zájem hlavní město i Praha 2. Metropole se totiž potýká s nedostatkem bytů.

„Dohoda s poštou byla, že na základě znaleckých posudků s prodejem prvně osloví obec,“ řekla dnes náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) na tiskové konferenci k fungování Pražské developerské společnosti. Podle ní se to však nestalo a pošta rovnou vyhlásila záměr elektronické aukce.

Udženija dodala, že z pohledu Prahy 2, kde stále působí jako starostka, by nebyl problém ani zakoupit budovu celou a následně se domluvit na výhodných podmínkách pronájmů pro pobočku pošty, která tam má zůstat.

Pošta však podle vyjádření svého mluvčího Matyáše Vitíka neměla jinou možnost než postup, který zvolila. „Česká pošta v momentě, kdy je předpoklad, že v otevřené e-aukci získá vyšší výnos za prodej nemovitosti, než je odhadní cena, za kterou by objekt prodávala obci, přistupuje k e-aukci. Musíme se chovat s péčí řádného hospodáře, takže jinou možnost, kdy je pravděpodobnost vyššího výnosu, ani nemáme,“ napsal ČTK.

Hlavní město jedná se zástupci pošty o možnosti odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. V budoucnu by v něm mohli sídlit magistrátní úředníci. Zatím není jasné, zda se prodej uskuteční, magistrát k záměru zřídil pracovní skupinu, která má zpracovat podklady, a Česká pošta o prodeji jedná s ministerstvem vnitra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!