Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fašistická vláda chce začít jadernou válku s Ruskem, tvrdí Vrabel. Vyšetřuje ho policie

Ladislav Vrabel hovoří na Facebooku (27. listopadu 2022 foto: Facebook Ladislava Vrabela

Česká vláda nám jasně říká, s kým budeme ve válce, a chce útočit na Ruskou federaci, říká organizátor protivládních protestních akcí Ladislav Vrabel. Na sociálních sítích sdíleném videu tak šíří poplašné zprávy a ničím nepodložené informace. Jeho výroky se zabývá policie.
  15:08

„Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček, to je to, co chce udělat naše vláda,“ prohlašoval Vrabel ve videu zveřejněném v neděli na sociální síti. Z tohoto úsilí obvinil jmenovitě ministryni obrany Janu Černochovou. Redakce iDNES.cz se obrátila na její resort s žádostí o reakci.

Útok by Rusko podle Vrabela opětovalo. „Měli bychom se bát,“ pokračoval a dodal, že se diví, že to občany „nezvedá ze židle“.

Vrabel také tvrdil, že česká vláda má „fašistické prvky“. Zdůvodnil to tím, že souhlasí s označením Ruska jako teroristického státu kvůli zvěrstvům páchaným na Ukrajině. Přitom podle něj za bombardování této země mohou česká vláda i NATO.

„Video jsme na sociální síti zaregistrovali a již se jím zabýváme. Zjišťujeme, jestli se jedná o protiprávní jednání, nebo ne,“ reagoval na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí Policie ČR Jan Daněk.

Na Ladislava Vrabela již nejméně jeden člověk podal trestní oznámení. „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ napsal na sociální síti jeden oznamovatel.

Vrabelovy výroky neodpovídají ani technickým možnostem české armády. Jednak žádné jaderné zbraně nemá, jednak nedisponuje ani prostředky k jejich odpálení. Tedy ani bombardovacím letectvem, ani raketami schopnými jaderné nálože nést.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!