Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České děti věří stále méně policii

Česko

STUDIE Mladí lidé by raději brali zákon do vlastních rukou

PRAHA Pokud by se stali dnešní středoškoláci obětí trestného činu, ne všichni by se obrátili o pomoc na policii. Někteří z nich by si raději „poradili“ sami. Ukázala to alespoň studie Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, kterou mají LN k dispozici.

Cílem průzkumu bylo porovnat postoje a názory současných středoškoláků na vybrané trestné činy s názory jejich vrstevníků v roce 1991. „Oproti předešlému výzkumu ubylo osob, které by požádaly o pomoc autoritu. Tedy policii nebo dospělou osobu,“ shrnuje klíčové výsledky studie jeden z jejích autorů Jakub Holas. „Potrestat agresora za použití individuálního fyzického násilí také není pro velkou část mladých respondentů ničím nepřijatelným,“ připojuje další klíčový postřeh.

V průzkumu více než čtvrtina respondentů uvedla, že nahlášení trestného činu policii stejně nemá cenu. „Kdyby čekal na policii, tak by tu ukradenou věc třeba nikdy neviděl. Dnešní policie se tím vůbec nezabejvá, sepíše protokol a tu věc stejně už neuvidíte,“ uvedl jeden ze středoškoláků.

Policejní prezidium se k postoji mladých lidí k práci policie vyjadřovat nechtělo, podle slov jeho mluvčího Davida Kubaláka je ale trend práce policie přesně opačný. „Průzkum jsem neviděl, nemohu ho tedy komentovat. Nicméně policie nejen u nás, ale v celé Evropě se orientuje více na potřeby lidí a není to pro nás banální záležitost. Snaží se zapojovat veřejnost do těchto problémů,“ hájí se Kubalák.

Podle mladých lidí navíc pokulhává i česká legislativa, která se ne vždy dokáže zastat „poškozených“ a adekvátně jim pomoci. Průzkum ukázal i to, že by mladí lidé častěji trestali agresora fyzickým násilím, i když si uvědomují nelegálnost a riskantnost násilné odvety. „Považují však podobné řešení za efektivnější než zapojení státní moci,“ uvádí Holas ve studii.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Průzkum, ve kterém odpovídalo přes 460 žáků všech typů středních škol, byl zpracováván téměř tři roky. Ukázal například i to, že dnešní mladí lidé mnohem více odsuzují krádeže. „Oproti předchozímu výzkumu stoupl počet těch, kdo se k celé věci jednoznačně postavili a nepřihlédli k žádným polehčujícím okolnostem,“ píší autoři studie. Středoškoláci měli v průzkumu reagovat na devět podnětových příběhů. Každý z nich navozoval nějaké mravní a právní otázky. Některé z příběhů byly předloženy středoškolákům již v roce 1991, jiné byly do průzkumu kvůli své aktuálnosti zařazeny nově. Například příběh vztahující se k agresi mezi žáky a učiteli či ke vztahu mladých lidí k lehkým drogám. Pozitivním výsledkem průzkumu je například vztah středoškoláků k Romům, který se oproti výzkumu v roce 1991 zlepšil. Školáci měli reagovat na povídku, která řeší problematické zkušenosti se skupinou Romů: „Téměř vždy, když se místní diskotéky zúčastnila skupina Romů z blízké ubytovny, došlo k nějakému incidentu. Místní mladíci je slovně provokovali,

„bílé“ dívky s nimi odmítaly tancovat. Docházelo ke rvačkám a ničení podniku. Majitelé rozhodli, že žádní Romové nebudou mít na diskotéky přístup.“ Zákaz vstupu Romů na diskotéku považovalo 53 procent současných středoškoláků za nesprávný. V roce 1991 se takto vyjádřilo jen 37 procent dotázaných. Na učilišti je méně tolerantních Přesto se v průzkumu objevilo i několik velice rasistických názorů. Jeden z dotazovaných doslova napsal: „Nemám Rómy rád a nepustil bych je vůbec na ulici a už vůbec ne na diskotéku. Ať si postaví nebo zařídí svoji někde na antarthidě. Takový prasata a gráslové tady totiž nemají co dělat. Špína jedna.“ Podle autorů průzkumu takto reagovaly hlavně děti, které studují na učilištích. „Především u dětí v učňovských oborech jsou stále zakořeněny protiromské předsudky a je schvalován princip kolektivní viny,“ shrnují poznatky autoři. Pokud jde o sexuální život, není pohlavní styk mezi mladistvými a nezletilými v současnosti žádnou zvláštností. Marihuanu pak berou mladí lidé jako samozřejmou součást kultury vrstevníků a její užívání považují za osobní věc. Hlavní závěry studie * České děti odsuzují krádeže * Nelíbí se jim, že okradený člověk nemá dostatečné dovolání * Sexuální násilí odsuzují více než na začátku 90. let * Marihuanu berou jako samozřejmou součást kultury a její užívání považují za osobní věc * Fyzicky potrestat agresora nepovažují za nepřijatelné * Mají pozitivnější vztah k Romům * Ubylo mladých lidí, kteří by se obrátili o pomoc na policii

Autor: