Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České dresy zajímají i zámoří

Česko

Sportovní relikvie - V Česku jsou nejcennější předměty spojené s hokejem

PRAHA Nejen obrazy, poštovní známky, či hudební nástroje slavných muzikantů mohou získat výjimečnou hodnotu. I ve světě sportu najdete artefakty, jejichž cena šplhá závratně vzhůru.

Stačí, aby připomínaly nějaký významný moment, a už získávají punc relikvie, o níž se přetahují movití zájemci a vzduchem často létají závratné částky. To nejlépe dokládá pár konkrétních příkladů. Míč z finále posledního fotbalového mistrovství světa vydražil katarský emír za 52 milionů korun, věrná kopie brýlí cyklisty Lance Armstronga, s nimiž sedmkrát vyhrál Tour de France, vynesla 340 tisíc korun, za údajně první hokejku na světě zaplatil neznámý Kanaďan v roce 2006 2,2 milionu korun.

Zmíněná praxe zapustila kořeny v první polovině 20. století ve Spojených státech v souvislosti s rozvojem profesionálního sportu. Přes oceán dorazila do Evropy mnohem později, ale už se stačila uchytit i v Česku. Popularita amerického fotbalu, baseballu, či basketbalu se nedá porovnávat se zámořskými poměry. Nejvýrazněji se proto projevuje v hokeji, který v tomto ohledu hravě zastíní i fotbal. „Fotbalové dresy mají výrazný handicap, řada týmů na nich nemá jmenovky,“ vysvětluje David Schlegel, provozovatel internetové aukční síně se zaměřením na hokejovou extraligu, proč fotbal pokulhává. Obchodu s hokejovými cennostmi pomohl rozvoj internetu, díky němuž se tento fenomém šířil snadněji. Zhruba třetina kupců na serveru esports.cz pochází ze zámoří. „Nakupuje u nás i jeden člověk ze Skotska. Když má zájem, tak je nepřeplatitelný,“ přidává Schlegel jiný netypický případ.

Jeho firma dresy odebírá přímo z kabiny extraligových týmů, jejich součástí je i certifikát pravosti. „Ani je nevypereme a posíláme je do našeho sídla,“ podotýká Schlegel. V prodejní hitparádě stojí nejvýš dres kapitána Slavie Josefa Beránka, s nímž letos slavil vítězství v extralize. Jeho cena v dražbě postupně vylezla na 51 tisíc korun. „Zájem je i o dresy talentů, kteří byli draftováni, a ještě jsou před odchodem do NHL,“ zmiňuje Schlegel další ceněný artikl. Současné exempláře z českých klubů za zámořskými cenami podle něj tolik nepokulhávají. „Na eBay je lze koupit zámořské dresy za 200 dolarů. Větší cenu mají ty historické. Za ně se platí v přepočtu 100 tisíc korun.“

Nelze opominout jinou podstatnou část hokejového sortimentu, kterou tvoří hráčské karty. Každý měsíc navštěvuje pražskou burzu, kde se s nimi obchoduje, zhruba 200 sběratelů. „Děti sbírají ty levné a snadno dostupné, dospělí naopak ty, nad jejichž cenou zůstává sem tam rozum stát,“ tvrdí sběratel Ferdinand Hrbek.

Karty s kusy hokejové historie V Česku se mu podařilo zrealizovat dosud ojedinělý projekt. Od legendárního útočníka Sparty Jana Gusty Havla získal jeho originální dres z konce šedesátých let. Ten rozřezal na malé kousky a vsadil do 99 hráčských karet. „Nejdřív jsem mu řekl, že to je škoda, ale pan Havel namítnul, že si to přeje.“

Mnoho fanoušků tak získalo možnost vlastnit malý kus hokejové historie. Sada šestnácti karet, na nichž jste našli odřezky nápisu Sparta a malých čísel z rukávu Havlova dresu, se dohromady prodala za 25 tisíc korun. „Jde určitě o nejdražší karty vyrobené v Česku,“ vyzdvihuje Hrbek jejich výjimečnost.

Jakou cenu mají pro fanoušky sportovní památky?

Mistrovský dres Josefa Beránka 51 000 korun Fanouška hokejové Slavie Jana Bubníka uchvátila mistrovská jízda jeho oblíbeného klubu natolik, že neváhal na internetu vyhnat cenu za dres kapitána týmu na 51 000 korun. Jde o zatím nejvyšší částku zaplacenou za extraligový dres.

Baseballový míček rekordního homerunu 4 900 000 korun Míček, kterým baseballista Barry Bonds zaznamenal 715. homerun v kariéře a dostal se tím na druhé místo historických tabulek byl loni vydražen za 220 100 dolarů (zhruba 4,9 milionu korun). Fanoušek Matt Murphy (nahoře) si ho vybojoval ve vřavě mezi ostatními diváky přímo na tribuně a původně ho prodat nechtěl. Jednadvacetiletý student z New Yorku nakonec vidině astronomické sumy neodolal. Novým majitelem se stal obchodník s auty Marc Chase.

Olympijský dres Barbory Špotákové 330 000 korun Cena za reprezentační dres zlaté ošpařky z olympijského finále v Pekingu vylétla z 1000 korun až na 330 000 korun. Jeho novým majitelem se stal jiný olympijský vítěz - desetibojař Robert Změlík. Výtěžek internetové aukce putoval na konto spinální jednotky v motolské nemocnici.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!