Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

České firmy expandují do ciziny

Česko

Velké plány na ovládnutí trhů ve východní Evropě či v Rusku mají díky světové krizi bohaté české podniky

PRAHA Neopakovatelná příležitost pro levné nákupy konkurenčních společností v zahraničí. Tak vidí současnou ekonomickou krizi české koncerny, které nyní uvolňují obrovské množství peněz na akvizice v cizině.

„Konkrétní příležitosti vidíme především v Rusku, ať už v oblasti bankovnictví, maloobchodu nebo nemovitostí, k čemuž vytváříme velmi robustní investiční platformu,“ potvrdil Alexej Bechtin, mluvčí finanční skupiny PPF.

Zatímco v minulosti musela skupina zejména na ruském trhu tvrdě bojovat s nevůlí místních úředníků i byznysmenů proti příchodu „cizáků“ z Česka, teď jsou jakékoli peníze víc než vítané a při vyjednávání získávají potenciální kupci značnou výhodu.

Nyní je tak podle Bechtina k nákupům vhodná doba, a PPF proto chce jedinečnou šanci využít kromě expanze do Ruska i k agresivnějšímu průniku na trhy východní Evropy, Dálného východu či rozvojových asijských zemí.

Začíná lov na slabé Podle analytiků nastává nejvhodnější doba k nákupům právě v době, kdy hospodářská krize začíná váhavě ustupovat. Ceny firem totiž pro investory stále zůstávají velice příznivé, ale zároveň už lze lépe odhadnout, které společnosti mají šanci na ziskovou budoucnost.

„Rozhodně je v současnosti vhodná doba pro akvizice a vyjednávání o jejich cenách. Akvizice za výhodnou cenu je totiž levnější než získávání nového byznysu,“ uvedl ředitel poradenské společnosti Capgemini Michal Kavale.

Firmy nebo jejich části jsou navíc nejen dostupnější, ale mohou být i výnosnější než v době ekonomického růstu. Podle studie Boston Consulting Group mohou fúze za krize generovat asi o 15 procent větší hodnotu z pohledu návratnosti pro akcionáře než fúze v období boomu.

Na koni jsou zejména velké firmy s dostatkem peněz, jejichž výhodu proti konkurentům krize ještě zvětšila. Sem patří i řada českých gigantů v oblasti energetiky, těžby, finančnictví nebo dopravy, která chtějí situaci patřičně využít.

„Jen v tuto chvíli jednáme o celkem deseti různých akvizičních projektech v pěti zemích Evropy. Právě tato doba je pro nákupy jako stvořená,“ prozradil ředitel pro fúze, akvizice a řízení toků hotovosti logistického holdingu CS Cargo Filip Otruba.

Akcionáři podle jeho slov mnohem ochotněji přemýšlejí o prodeji a kupci mají výhodnější pozici než kdykoli v minulosti. Cargo proto nově zřídilo i samostatný tým pro fúze a akvizice.

„Jeho agendu zdaleka netvoří jen akvizice celých firem, ale stále častěji i přebírání jejich částí. Mnoho velkých korporací se totiž rozhoduje logistiku outsourcovat a své vlastní útvary nabízejí k prodeji. Někdy jde o větší celky, než představují samostatné firmy,“ doplnil Otruba.

Kdo má peníze, nakupuje Plány na využití současné situace k expanzi potvrdila drtivá většina největších společností v České republice, které Lidové noviny oslovily. S odkazem na konkurenční boj však zpravidla nechtějí poskytovat bližší informace.

Hlad po nových příležitostech v podobě státních i soukromých firem v okolních zemích přiznává i tuzemská nejziskovější společnost, energetická skupina ČEZ.

„Vliv na energetiku je poměrně výrazný. Ti, kteří byli nalákáni do odvětví vysokými cenami elektřiny, nyní zjišťují, že energetika je běh na dlouhou trať. Mnoho hráčů prodává svá aktiva a dalšími příležitostmi jsou obnovené privatizace v regionu,“ shrnula mluvčí společnosti Eva Nováková.

V problémech je kromě soukromých podniků i hospodaření většiny států, které proto hledají cestu na zalepení díry v rozpočtech v privatizaci. Často jde právě o oblast těžby, výroby energie nebo bankovnictví. „Obecně je prostředí pro akvizice atraktivní pro strategické investory, protože konkurence ze strany investičních fondů je v současné době nízká. Navíc v energetickém sektoru mnoho našich konkurentů uskutečnilo obří akvizice, které jim na určité období nedovolí pokračovat v akviziční činnosti v takové míře jako v minulosti,“ domnívá se Nováková.

***

Čeští žraloci na lovu

Bohaté firmy si brousí zuby na nákupy méně úspěšných podniků ve všech oblastech

Energetika Polostátní ČEZ může usilovat zejména o developery větrných elektráren či privatizované státní podniky v evropských zemích Doprava Společnost CS Cargo skupuje logistické divize velkých zahraničních koncernů, kterým už se vlastní doprava nevyplácí. Finančnictví Skupina PPF hromadí prostředky na posílení expanze do Ruska, na Blízký východ či do východní Evropy.

Zdroj: Profimedia/ HEL

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!