Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

České firmy mají velké šance uspět v Sasku

Česko

Očekáváme, že zájem o působení v Sasku budou mít hlavně podniky ve stavebnictví a službách, říká Wolfram Schnelle, šéf zahraničního oddělení Saské obchodní a průmyslové komory. České podniky ale prozatím podle Schnelleho o tamní poradenství nejeví větší zájem. Situace se však s prvním květnem, kdy se tamní trh práce otevře i Čechům, ještě změní.

* LN Zaznamenali jste v posledních týdnech rostoucí poptávku po informacích či poradenství ze strany českých podniků, které by chtěly působit v Sasku?

Pozorujeme, že stoupá poptávka po informacích o pracovních místech v souvislosti s blížícím se otevřením trhu práce od prvního května letošního roku. Především se přitom jedná o příhraniční oblasti. Přírůstek dotazů ze strany českých podniků jsme však zatím tolik nepozorovali. Dá se říci, že zůstává zatím stejný jako v předchozím období.

* LN Ze kterých oborů podnikatelé nejčastěji projevují zájem o informace o možnosti podnikat v Sasku?

Jedná se především o obory zpracování kovů, stavebnictví a různá řemesla. Zájem sledujeme ale také mezi firmami, které působí v sektoru služeb.

* LN Předpokládáte, že se v příštích měsících s tím, jak se Čechům otevře německý pracovní trh, ještě zvětší zájem i mezi podniky, které působí v jiných oborech?

Očekáváme, že největší poptávka zůstane i nadále především u těchto zmíněných oborů. Velké posuny nepředpokládáme.

* LN Mohou mít podle vás české podniky v Německu nějakou konkurenční výhodu při soutěžích o veřejné zakázky?

Ve svobodném státě Sasko platí, že veřejné zakázky vyhrává nabídka, která má nejlepší cenu. Myslím, že to může být výhoda pro české podniky.

* LN Ve kterých oborech se dají čekat dobré příležitosti a šance na úspěch pro české firmy, které veřejné zakázky by Češi mohli získat?

Odhaduji, že velmi dobré šance pro ně jsou hlavně ve stavebnictví, částečně také řemeslnictví. Krom toho jsou jistě také dobré možnosti v sektoru služeb. Přitom ovšem platí, že aby šance uchazečů byly naplněny, musí být samozřejmě zajištěna požadovaná kvalita.

* LN Lze říci, že se již dá v Německu sledovat stabilnější ekonomické oživení? A dal by se tedy očekávat v příštích měsících růst investic?

Ano. Přitom již dnes existuje mezi Saskem a Českou republikou pevná základna v jejich hospodářských vztazích. Česká republika patří již roky do první pětice hlavních hospodářských partnerů Saska. Tato vazba bude pokračovat a jistě ještě zesílí, jak se ukázalo i v průzkumu mezi saskými podniky z minulého měsíce. Zvláštní přednosti v tomto vztahu má příhraniční oblast. Díky otevření trhu práce očekáváme, že jednak stoupne množství hospodářských kontaktů a na druhé straně také počet zaměstnanců, které zde zajímá práce například v gastronomii.

* LN Co musí splňovat podniky, které se chtějí v Sasku ucházet o veřejné zakázky?

Platí zde evropská kritéria bez jakýchkoli znevýhodnění pro jakékoli účastníky.

* LN Jakou pomoc nebo asistenci mohou české podniky, které zvažují expanzi do Německa, v Sasku získat?

Máme zde pro ně sasko-české kontaktní centrum pro hospodářskou spolupráci a informace. Tam je poskytováno poradenství jak v němčině, tak i v češtině, pomoc při vyhledávání kontaktů, informace o právních rámcových podmínkách. Kromě toho můžeme zprostředkovat kontakty na další osoby.

***

Pozorujeme, že stoupá poptávka po informacích o pracovních místech, naopak dotazů ze strany českých podniků nepřibývá. Přitom v Sasku platí, že veřejné zakázky vyhrává nabídka, která má nejlepší cenu. Myslím, že to může být výhoda pro české podniky.

Autor: