Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

České předsednictví v poločase: 1

Česko

Vláda Mirka Topolánka zatím neudělala zásadnější chybu. Naopak mnohé v dobrém smyslu slova překvapila

Češi vládnou unii - Za uplynulé tři měsíce museli čeští politici řešit plyn, Gazu i ekonomickou krizi

ANALÝZA

BRUSEL - Polák Piotr Kaczynski z bruselského think-tanku CEPS nedávno přednášel v Praze a jeho hlavním sdělením bylo, že Česko odvádí v čele unie dobrou práci. Stejný vzkaz popsal na stránkách Hospodářských novin a tento týden mu vyjde obměna téhož v prestižním týdeníku European Voice.

„Ano, rozhodl jsem se bojovat za Čechy!“ říká na zjevnou otázku a směje se. „Nedostává se vám totiž uznání, které si zasloužíte,“ vysvětluje. A tak by se dala shrnout bilance českého předsednictví krátce před jeho první půlkou.

Topolánkova vláda neudělala zásadnější chybu; naopak v dobrém smyslu slova překvapila. Na tom se shoduje většina znalců unijní kuchyně typu Piotra Kaczynského či Petera Ludlowa, které nesvazuje politický mandát znemožňující neutrální hodnocení. Na misku vah nejčastěji dávají kompetenci, sledování avizovaných priorit - ekonomika, energetika, péče o státy na východním prstenci unie - a fakt, že Češi jednají v zájmu celku. Jsou knotem, kterým má předsednictví být. „Češi dokazují, že i menší nezkušený stát má dostatek kapacit uřídit unii i v tak nelehké době,“ shrnuje Kaczynski.

Slabší článek Mezi minusy se nejvíc řadí dvě věci: za prvé, občasné selhání jednotlivců. Ne všude má Česko ty nejlepší mozky a na některé se v Bruselu sype kritika, neb nedělají, co předsednictví má. Jak Kaczynski tak Ludlow zmiňují jako slabší článek i stále relativně novou velvyslankyni při unii Milenu Vicenovou, která sedí na druhé nejdůležitější židli po pražské vládě v kontextu předsednictví. „Chybí jí potřebné zkušenosti, od nichž se odvozuje potřebná autorita,“ tvrdí Ludlow. Druhý problém má jednoduché jméno: Lisabon. Fakt, že Česko smlouvu ještě neratifikovalo, nikdo nezapomíná. „Prahu oslabují hlavně premiérovy vlažné komentáře na adresu Lisabonu; vypadá to, že je mu osud smlouvy lhostejný. A to je špatně. Předsednictví znamená politické a právní vedení i v této věci,“ míní Kaczynski.

Jak už zmíněno, celkové skóre země je ale pozitivní. Přesto se Česko nemůže chlubit kladným hodnocením v západním tisku. Naopak: naposledy minulý týden otiskl respektovaný deník Financial Times poměrně drtivou kritiku předsednictví, vině ho z nedostatku sil, špatné koordinace, chaosu.

Lze to vysvětlit neznalostí českých argumentů a českých činů ze strany západoevropských novinářů a pak „efektem Klaus,“ jak to nazývá Kaczynski. „Václav Klaus unesl předsednictví. V médiích, v hlavách mnoha unijních funkcionářů,“ říká a pokračuje. „Dlouho platilo, že hlas Česka byl hlas Klause. To už neplatí, pro mnohé je to ale pod jejich rozlišovací schopností. Pokud se proto Praze něco podaří, napíše se, že je to úspěch unie. Úspěchu „klausovského Česka“ totiž nikdo nevěří“.

Slova Kaczynského potvrzuje závěr blogu německé liberální europoslankyně Silvany Koch-Mehrinové. Analyzuje v něm prezidentův projev v eurosněmu a pak, bez jakýchkoli argumentů, uzavírá: „Doteď není české předsednictví žádný úspěch.“

„Prahu oslabují hlavně premiérovy vlažné komentáře na adresu Lisabonu; vypadá to, že je mu osud smlouvy lhostejný“

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, (od stálé zpravodajky LN)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!