Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

České račí oko poletí do kosmu

Česko

Jedním z přínosů české vědy rentgenové optice je vývoj tzv. račího oka. Toto speciální zařízení umožňuje zachytit rentgenové paprsky, na které obyčejný objektiv nestačí – paprsky by jím nerušeně prošly naskrz.

Princip „račího oka“ je převzat z přírody, podobně funguje zrakový orgán raků, humrů a dalších korýšů. Jejich složené oči obsahují místo mnoha miniaturních čoček, jak je tomu třeba u hmyzu, soustavu čtvercových kanálků, od jejichž stěn se světelné paprsky odrážejí na světločivné buňky. „Na stejném principu funguje koncept optiky pro rentgen zvaný račí oko,“ vysvětluje Vladimír Tichý z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se na jeho vývoji podílí.

Teoreticky je návrh račího oka ve světě znám už delší dobu, ale uvést ho do funkční podoby s dostatečnými parametry se podařilo až odborníkům z české společnosti Reflex, kterou vloni koupila japonská firma Rigaku. Místo kanálků, které se špatně vyrábějí, použili čeští odborníci jednodušší, ale funkčně prakticky rovnocenný koncept sestávající z plochých desek.

Račí oko se sice neuplatní přímo na projektu IXO, ale může na menší družici posloužit jako jakýsi hledáček pro zmíněný velký dalekohled.

Pokračování na straně 30

Dokončení ze strany 29

Oproti soustavě velkého složeného zrcadla a detektoru, které se použijí na IXO, je sice méně citlivý, ale zase má širší zorné pole. Může tedy sledovat mnohem větší část oblohy a vytipovat zajímavé oblasti či objekty, na které se pak IXO zaměří.

„Nyní jednáme s Coloradskou univerzitou o možnosti vyslat račí oko do vesmíru na jejich raketě, což je mnohem jednodušší než projít administrativou jakékoliv kosmické agentury. Bude to společný letový experiment, ke kterému my dodáme optiku a univerzita detektor, raketu a přenos dat. Mohl by se uskutečnit už v příštím roce,“ říká Adolf Inneman ze společnosti Rigaku Innovative Technologies Europe.

Během balistického letu rakety se optika ocitne ve vesmíru jen na několik minut, ale i to podle Adolfa Innemana stačí k ověření odolnosti proti vibracím, přetížení a podobně. Kromě toho věří, že úspěšné provedení takového experimentu usnadní prosadit v budoucnu umístění račího oka na skutečnou astronomickou družici.

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...