Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České sázky míří na internet

Česko

Stát nemá kontrolu nad zahraničními sázkovými servery a přichází o stamiliony korun ročně

PRAHA České sázkové kanceláře se mohou radovat. Ministerstvo financí přistoupilo na jejich požadavek a chystá se povolit internetové sázení. Kanceláře se tak dostanou na trh, který dosud ovládaly zahraniční firmy. Včera o tom informovala Mladá fronta Dnes.

Na ministerstvu je údajně připraveno k podpisu pět žádostí o povolení nové hry pod názvem internetová kurzová sázka. Podala je pětice největších českých firem v oboru kurzových sázek. „V tuto chvíli stále probíhá správní řízení. Musím podotknout, že se tím vážně zabýváme a definitivní rozhodnutí padne do Vánoc,“ řekl LN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle Martina Hermana z Asociace provozovatelů kurzových sázek prosázejí už nyní Češi na zahraničních internetových stránkách tři až čtyři miliardy korun ročně.

Český stát z těchto firem nemá ani korunu. „Odhadujeme, že státní pokladna tak ročně přichází o stamiliony korun,“ informoval Jakob.

Podle zdroje obeznámeného se situací proto nebrání nic tomu, aby ministerstvo internetové sázení od roku 2010 povolilo.

Největší sázkové kanceláře v zemi se už nyní na novinku intenzivně připravují. „My nespíme. Technologicky totiž není složité internetové sázení zavést. Teď už půjde především o propagaci,“ uvedl mluvčí společnosti Synot Tip Jiří Hrabovský.

Ostatní velcí hráči na tuzemském trhu se sázkami a loteriemi zatím čekají na oficiální oznámení ministerstva. Potvrzují ale, že jsou o chystaném kroku úřadu informováni. „Jsme rádi, že naše žádost byla na ministerstvu vyslyšena,“ potvrdil mluvčí Fortuny Tomáš Bahník.

Jak uvedl Jakob, důležitým faktorem pro kladné posouzení návrhu byla skutečnost, že se v posledních měsících nebývale rozmohlo internetové sázení na zahraničních serverech, proti němuž stát těžko bojuje, a přichází tak o nemalé peníze.

Druhým základním důvodem pro povolení sázek na internetu je ochrana mladistvých před hazardem. „Proto bude povinná registrace hráčů v kamenných pobočkách,“ vysvětlil Jakob.

Pro internetové sázkové kanceláře, které své centrály mají většinou v daňových rájích, to znamená, že budou muset mít oficiální pobočku i v České republice. A proto proti návrhu protestují. „Pokud k tomuto nařízení dojde, bude mít Česká republika problémy s Evropskou komisí. Něco podobného totiž už v lednu zkoušelo Německo a během měsíce došlo k žalobě a předvolání k Evropské komisi,“ tvrdí mluvčí internetové sázkové kanceláře bwin Ondřej Schmidt.

Z ústupků českým sázkovým kancelářím nemá radost ani mateřská strana ministra financí Miroslava Kalouska - lidovci. Jejich vedení přijalo usnesení, ve kterém „nesouhlasí s rozšířením hazardního hraní přes internet“.

České sázkové kanceláře přicházejí o miliardy

Trh internetových sázek v Česku zatím obsluhují zahraniční firmy, které však nemají potřebnou licenci. Podle Asociace provozovatelů kurzových sázek je těch, které mají internetové stránky v češtině, zhruba deset. Na trh, jehož velikost se ročně odhaduje na tři až čtyři miliardy korun, budou moci v roce 2010 vstoupit i české kanceláře. Internetové sázkové firmy jsou důležitým sponzorem evropského sportu. Například kancelář bwin.com je hlavním partnerem fotbalového klubu AC Milán, za který hraje např. Ukrajinec Andrej Ševčenko (na snímku).

Rozdělení trhu běžných kurzových sázek

Sazka 3 procenta

Synot Tip 10 procent

Tipsport 40 procent

Chance 14 procent

Fortuna 28 procent

Odhad Asociace provozovatelů kurzových sázek / AFP Photo / Giuseppe Cacace / JL

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...