Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve špatně přístupném terénu v Českém Švýcarsku hořel les, zasahoval i vrtulník

Česko

  18:32aktualizováno  29. září 8:10
V národním parku České Švýcarsko zasahovaly ve středu a ve čtvrtek desítky hasičů u požáru v extrémně nepřístupném terénu. Na skále hořel les. Na místo byl povolán vrtulník s hasicím vakem. Požár se podařilo uhasit ve čtvrtek před polednem.

Hořet začalo na vrchu Koliště nedaleko obce Jetřichovice, severně od skalní kaple Kny. „Je to takřka nedostupné místo, které zdolá jen pěší. Nelze se sem dostat jinou technikou než vrtulníkem,“ řekl mluvčí národního parku Tomáš Salov, který je na místě.

„Proto byl povolán vrtulník,“ dodal. „Na místě je i naše terénní čtyřkolka, vybavená hasební nástavbou. V terénu je nasazena poprvé. Díky ní se podařilo zabránit šíření ohně dále do kopce,“ popisoval.

Hasiči natáhli vodní potrubí ke zhruba půl kilometru vzdálenému přístupnému místu, odkud čerpali vodu. Na místě zasahovalo podle mluvčího ústeckých hasičů Lukáše Marvana dvanáct jednotek.

Požár podle Salova ohlásila obyvatelka obce Vysoká Lípa, informaci tak ihned dostala správa parku, která poslala hasičům GPS souřadnice.

„O příčině požáru zatím můžeme pouze spekulovat, ale podobně jako v jiných případech, můžeme vyloučit přirozené příčiny zahoření. Vycházel bych tedy spíše z lidského zavinění, z nedbalosti nebo z jiných příčin,“ vysvětlil mluvčí.

Lokalita je vzdušnou čarou vzdálena asi pět kilometrů od místa, kde hořelo loni v létě. Tehdy se oheň rozšířil také ve špatně dostupném terénu. Byl to dosud nejrozsáhlejší lesní požár v ČR. Zasáhl přes 1 000 hektarů. Jeho likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6 000 hasičů. Kvůli požáru policie obvinila muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci.

27. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,