Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko ruší ambasádu v Mali a konzulát v čínském Čcheng-tu´, tato zastoupení už nedávají smysl

Čínské město Čcheng-tu. foto: Profimedia.cz

Česká republika plánuje zrušit velvyslanectví v Mali a generální konzulát v čínském Čcheng-tu, oznámil sněmovnímu zahraničnímu výboru státní tajemník ministerstva zahraničí Radek Rubeš. Jejich provoz podle něj nedává smysl strategicky, bezpečnostně ani ekonomicky. Naopak česká diplomacie uvažuje o zřízení generálního konzulátu v Bombaji.
  10:41aktualizováno  10:54

Rubeš dal zrušení ambasády v malijském Bamaku do souvislosti s tím, že česká armáda na konci roku ukončí své působení ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. V zemi může v současné době v misi EUTM působit až 120 vojáků, česká armáda jí do poloviny prosince velí. Mandát prodloužen nebude.

Vznik ambasády podle Rubeše souvisel se zájmem ministerstva obrany právě kvůli působení v misi. „Nicméně tato mise končí před koncem roku, vojáci se z Mali stahují, neboť došlo k několika politickým kotrmelcům, země se zcela vzdaluje od Evropy a evropských hodnot,“ uvedl ve čtvrtek Rubeš. Velvyslanectví začalo fungovat v lednu 2019.

Generální konzulát v Čcheng-tu měl být podle státního tajemníka jakousi továrnou na víza. „Počítalo se s tím, že úřad si sám na sebe vydělá skrze vydávání schengenských víz a čínské turisty, které budeme vítat v Praze a České republice,“ poznamenal Rubeš. Aktuálně se ale podle něj vydávají jednotky víz. Provoz konzulátu skončí 31. prosince letošního roku.

Rubeš také připomněl rozhodnutí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zrušit velvyslanectví v Kábulu, o kterém šéf české diplomacie ve středu informoval vládu. Od 1. ledna bude ambasáda zrušena. Podle ministerstva nelze očekávat zlepšení bezpečnostní situace v zemi, kde loni v srpnu převzalo moc radikální hnutí Tálibán.

Činnost zrušené ambasády bude vykonávat velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Humanitární pomoc, kterou Afghánistánu Česko poskytuje, bude prováděna skrze české nevládní organizace, jež působí na místě.

Naopak vzniknout by mohl generální konzulát v indické Bombaji. Česko má zatím v zemi, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, pouze velvyslanectví v Dillí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat