13. června 2014 14:13, aktualizováno  14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům v Iráku, aby ze země odjeli

Hořící vozidlo po střetech iráckých jednotek s džihádisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící vozidlo po střetech iráckých jednotek s džihádisty. | foto: Reuters

PRAHA Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy pobývající v Iráku, aby kvůli špatné bezpečnostní situaci zemi opustili. Doporučení se vztahuje na celé území Iráku vyjma autonomní oblasti Kurdistán na severovýchodě, která se podle diplomacie zatím jeví jako bezpečná. Ministerstvo také varovalo před cestami do Iráku.

"Na celém území Iráku je situace velmi nebezpečná a její vývoj je vzhledem k ofenzivě islamistických sil v nejbližší době těžko předvídatelný. Bezpečnou se zatím jeví jen situace v Regionu iráckého Kurdistánu (RIK). Doporučujeme všem občanům České republiky, nacházejícím se v Iráku (mimo území RIK), aby opustili zemi," uvedlo ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Ještě dopoledne mluvčí ministerstva David Frous řekl, že diplomacie zatím evakuaci českých občanů z Iráku ani ambasády v Bagdádu nechystá. Tamní napjatou situaci, vyvolanou postupem islámských radikálů k irácké metropoli, ministerstvo pozorně sleduje a vyhodnocuje a je připraveno na nový vývoj reagovat, uvedl.

Češi v Iráku

Případná evakuace by se podle mluvčího dotkla "jednotlivců, maximálně několika málo desítek" Čechů, kteří v Iráku žijí nebo pracují. České velvyslanectví je s nimi podle Frouse průběžně v kontaktu.

Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě už ovládají města ležící ve vzdálenosti méně než 100 kilometrů od Bagdádu. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího je podle agenturních zpráv zcela paralyzována a vládní síly nejsou schopny na ofenzivu sunnitských povstalců odpovědět.

Americké firmy kvůli zhoršení bezpečnostní situace začaly přemísťovat své zaměstnance v Iráku do klidnějších oblastí. K odjezdu z Bagdádu a z některých iráckých provincií dnes vyzvalo také Němce jejich ministerstvo zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!