Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je v obklíčení: v okolních zemích řádí prasečí chřipka

Česko

  7:00
PRAHA - Vyhlášení epidemie prasečí chřipky na území Česka je otázkou několika dnů až několika týdnů. Tak reagují čeští odborníci na rychlé rozšiřování viru H1N1 v sousedních státech, zejména v Rakousku a Německu. Právě zde již epidemie propukla.

Očkování proti prasečí chřipce. foto: ČTK/AP

Rakouská hygienická služba včera oznámila, že vlna prasečí chřipky už zasáhla Rakousko s plnou silou a počet nemocných v zemi odhaduje na 30 tisíc. Rakouští hygienici tak od včerejška přestali laboratorně zkoumat vzorky krve pacientů, u kterých mají lékaři podezření na prasečí chřipku.

K vyhlášení epidemie v Česku by musel počet onemocnění ve stotisícové populaci stoupnout nad dva tisíce, což se očekává ve velmi brzké době. "Možná to není už otázkou týdnů, ale třeba dnů. Rychlému rozšíření nemoci přes hranice se nedá zabránit," řekl LN Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Průběh nemoci se zatím ve většině případů ukazuje jako velmi mírný, v Česku zatím kvůli prasečí chřipce zemřela jedna osoba – zatímco klasická chřipka si vyžádá ročně v kombinaci s jinými zdravotními potížemi či oslabením organismu až dva tisíce obětí. Pro případ vyhlášení epidemie připravuje stát řadu opatření: od klasického zákazu návštěvy nemocnic až ke zcela novým legislativním krokům.

"Jednáme s ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti, že by lidé s mírným průběhem nákazy mohli zůstat až sedm dní doma a neschopenku by si nechali vystavit až zpětně," uvedl Sršeň. Přiznává, že by tato možnost mohla být zneužitelná. Jenže pro zmírnění následků epidemie je podle něj lepší, když se maximum pacientů bude léčit doma a nebude nákazu roznášet. Podobný princip "zpětné neschopenky" zavedla už v létě například Velká Británie.

Minulý týden bylo v Česku potvrzeno 394 případů nákazy prasečí chřipkou, počet nemocných ale rychle stoupá. Součástí opatření na zmírnění následků epidemie v České republice bude i očkování vakcínou, které začne už na konci listopadu. Zatím ale ještě nedorazila.

O šíření prasečí chřipky v Česku a o očkování čtěte ve čtvrtečním vydání  deníku

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat