Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko láká nejen na montovny

Česko

Počet firem, které investují do výzkumu a vývoje, rok od roku stoupá

PRAHA Po letech nářků nad přílivem investic do „montoven“ a ostatních sfér primární výroby začíná do České republiky proudit stále větší počet sofistikovaných investic. Oblast výzkumu a vývoje se stává častějším cílem zahraničních i domácích firem.

„Počet firem, které v České republice investují do výzkumu a vývoje, trvale stoupá,“ řekl LN Roman Čermák, generální ředitel investiční agentury CzechInvest. V posledních pěti letech pravidelně spolupracuje každoročně asi na patnácti projektech v oblasti výzkumu a vývoje. Ještě v roce 2001 se přitom CzechInvest nepodílel na žádném takovém projektu. Čermák zdůraznil, že klíčovým je zejména vysoký podíl domácích firem. „Důležité je, že celou třetinu těchto projektů podaly společnosti z České republiky. České podniky stále častěji investují do náročných technologií a ekonomika země se víc orientuje na znalosti a na služby.“ LocoMotive udá směr Další podporou investic soukromého sektoru do výzkumu a vývoje se zabývá mezinárodní projekt Evropské komise LocoMotive. Ten by měl na základě průzkumu v mezinárodních firmách vést k vytvoření účinné politiky, která by podporovala soukromý sektor tak, aby investoval do výzkumu a vývoje. V Česku na projektu spolupracuje Technologické centrum Akademie věd. Koncem září by měly být uveřejněny jeho výsledky.

Česká vláda podporuje investice podniků do výzkumu a vývoje využíváním strukturálních fondů a národních programů průmyslového výzkumu a vývoje. Prostředníkem pro získávání finančních zdrojů ze strukturálních fondů je zejména CzechInvest a jeho programy Prosperita, podněcující vznik infrastruktury pro vědu a výzkum, a Potenciál. Z něho mohou podniky získávat finance na vlastní výzkum a vývoj. Česko se už v roce 2000 zavázalo ke splnění tzv. Lisabonské strategie. Podle ní mají v roce 2010 investice do výzkumu a vývoje dosahovat tří procent HDP. Dvě procenta má do výzkumu a vývoje investovat soukromý sektor, jedno procento má být uvolněno ze státního rozpočtu, v jehož rámci nejvíce peněz vydává ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Do dnešní doby se zatím tento cíl nedaří plnit - ani veřejnému, ani soukromému sektoru. Podobně je tomu však i ve většině zemí unie. Česko je přesto atraktivní pro investory v oblasti výzkumu a vývoje.

To potvrzují i investiční aktivity nadnárodní společnosti Siemens v Česku. „Nechceme, aby se tu výrobky jen montovaly, ale aby se tu vyvíjely nové a inovovaly staré. Pozitivním důsledkem je to, že k tomu využíváme i domácí subjekty, například technické univerzity nebo malé hi-tech firmy.“ řekl LN zástupce firmy Jiří Winkler.

Podmínky pro sofistikované investice v Česku si pochvalují i představitelé společnosti Sun Microsystems, která dává do výzkumu a vývoje okolo 70 procent svých investic. „Naše strategie investic se od roku 2004 nemění, jednou ze čtyř námi zvolených světových lokací je Praha,“ řekl LN Pavel Šuk, ředitel Pražského vývojového centra Sun Microsystems.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...