Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko má už třetí unikátní značku

Česko

PRAHA České silnice budou mít od počátku července nový přírůstek. Dopravní značku Zimní výbava. Ta má sloužit jako bič na řidiče, kteří jezdí po celý rok na letních pneumatikách. K zimnímu přezouvání je totiž nyní nic nenutí.

Nově je bude nerespektování zmíněné značky stát až dva tisíce korun a jeden trestný bod.

V prvních měsících své platnosti však pro ně bude symbol bílého auta a sněhové vločky na modrém poli zcela neškodný. Příkaz bude totiž platit od počátku listopadu do konce dubna. Pod značkou může být ale i bílá dodatková tabulka, která její platnost jakkoli upraví.

Se zmíněnou značkou se řidiči setkají převážně na horách či jiných výše položených místech. „Značka totiž vznikla po dlouholetých sporech, zda má být povinnost zimního přezouvání vozů v zákoně, či nikoli. Nakonec jsme dospěli k tomu, že ne. A tak vznikla značka, kterou si mohou rozmístit správci komunikací přímo na riziková místa,“ vysvětluje vznik nového symbolu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Podle dopravního odborníka Václava Špičky lze značku očekávat především v horských oblastech. „Bude to na podobných místech, kde dnes platí povinnost jezdit se sněhovými řetězy,“ říká mluvčí Autoklubu ČR Špička.

Co jinde nemají Pokutu a trestný bod riskují ti, kteří zmíněnou značku minou na pneumatikách s výškou dezénu menší než 4 milimetry. Vozy těžší než 3,5 tuny musí mít dezén vysoký minimálně šest milimetrů.

Dopravní značka Zimní výbava je už třetí českou značkou, která nemá jinde na světě obdoby. Českým unikátem je totiž i výstražná značka Mlha s torzem automobilu a vodorovnými čarami, a oznamovací značka Mýtné (černé písmeno Mve žlutém kruhu).

„Ostatní dopravní značky jsou všude v Evropě podobné nebo stejné. Je to výsledkem mezinárodních smluv. Jen málo zemí v Evropě má své specifické značení. Většina se snaží využívat už existující symboly. Autoklub ČR už dlouho prosazuje naprosté sladění silničního značení po celé Evropě. To se ale zatím nepodařilo prosadit, tak máme tyto tři unikáty,“ říká Špička.

Zimní výbava má být podle Karla Hanzelky na dlouho poslední specifickou českou značkou.

V budoucnu by mohla být pouze jedna už existující dopravní značka oživena. Jde o Bezpečný odstup, tedy bílé šipky ve směru jízdy namalované uprostřed jízdního pruhu. Především na dálnice ji chce dostat Ústřední automotoklub. Značení by mělo přispět ke snížení dopravních nehod. Nedodržení bezpečné vzdálenosti je totiž druhým nejčastějším důvodem havárií v Česku.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat