Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Česko málo bojuje s korupcí firem v cizině

Česko

BERLÍN Česká republika nedostatečně plní své závazky signatářské země úmluvy OECD o boji proti korupci českých firem působících v zahraničí.

Ve výroční zprávě nevládní organizace Transparency International je Česká republika zařazena do skupiny 18 zemí, které v posledním roce prosazovaly požadavky úmluvy jen málo, nebo vůbec ne. Do stejné skupiny je zahrnuto také sousední Slovensko.

Hodnotící zprávu vydala dnes TI na svých webových stránkách. Úmluva o boji proti korupci veřejných činitelů při mezinárodních obchodních transakcích vstoupila v platnost v roce 1999 a od té doby ji ratifikovalo 37 vedoucích průmyslových zemí, reprezentujících zhruba 70 procent světového exportu.

Protože většina velkých nadnárodních společností má sídlo v zemích OECD, je úmluva považována za klíčový prvek k potírání škodlivých dopadů zahraniční korupce na demokratické instituce, rozvojové programy a obchodní soutěž. Transparency International hodnotí naplňování závazků vyplývajících z úmluvy OECD od roku 2005. Její letošní čtvrtá výroční zpráva posuzuje stav prosazování úmluvy ve 34 ze 37 signatářských zemí.

Spolu s ČR a Slovenskem se ve stejné skupině ocitly i tři země skupiny nejvyspělejších států G7 – Kanada, Velká Británie a Japonsko. Nedostatečné prosazování úmluvy přisuzuje TI dále například Rakousku, Řecku a Polsku.

Významně prosazuje ustanovení zaměřená na boj s přeshraniční korupcí 16 států. Do této druhé skupiny zařadila TI oproti předcházejícímu roku dva další státy. Pokud jde o země skupiny G7, prosazování úmluvy OECD podle Transparency International podstatně zesílilo ve Francii, v Německu a ve Spojených státech amerických.

Organizace to označila za velmi pozitivní vývoj. Do skupiny šestnácti vyspělých států, které vykázaly významný stupeň prosazování úmluvy OECD, podle Transparency International patří mimo Belgie a Dánsko.

Organizace Transparency International hodnotí naplňování závazků vyplývajících z úmluvy OECD již od roku 2005

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: