Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko-německý pochod za říši

Česko

DISKUSE

Sobotní pochod neonacistů rychle upadl v zapomnění. Překryly ho zprávy o děsivém žhářském útoku ve slezském Vítkově. Podle sociologa Ivana Gabala je to tak správné. Přece jim nebudeme ještě dělat reklamu! Raději o nich nemluvit. Pro to, abychom se přece jen zamysleli nad vzhledem k náboru nových členů vysoce úspěšnou skupinou, kterou před rokem ještě skoro nikdo neznal, mluví několik faktů.

Občanská společnost rezignovala Za prvé, od podzimu loňského roku tvoří pohrobci hnutí, které způsobilo největší genocidu celých lidských dějin, téměř jedinou politickou skupinu, která v této zemi dokáže plnit veřejný prostor svými přívrženci. Za druhé má podle politologa Jana Charváta šanci se dostat do parlamentu, pokud s tím občanská společnost nic neudělá. Za třetí, ta se po sobotní zkušenosti zřejmě definitivně vzdala snah se proti tomu postavit.

V Ústí nad Labem se o víkendu konala první skutečně česko-německá demonstrace. Takovou účast „hitlerjugendu“ ze sousední země na veřejné akci tato země neviděla snad od roku 1945. Pořadatelům se povedlo spojit neonacistické síly obou zemí. Jako hlavní řečník promluvil člověk, který v únoru nahlásil pochod neonacistů v Drážďanech. Toho se zúčastnilo šest tisíc lidí z celé Evropy. Svolavatel ústecké akce slíbil, že se z pochodu stane každoroční tradice. Ani jeden z protifašistických svazů této země proti tomu nahlas neprotestoval.

Jak se s tím tentokrát vypořádala policie? Po zkušenostech z litvínovského Janova a moravského Přerova, kde legálně nahlášený pochod vyústil v násilnosti, policejní zásah v severočeském Ústí se stal největším v dějinách města. Účastníky pochodu policie téměř svlékala před vstupem na Lidické náměstí, místo konání manifestace. Navíc hermeticky uzavřela veškerý přístup ke trase pochodu, aby se neonacisté nemohli vyrojit do města s cílem napadnout lidi anebo aby se nepřipojili případně ozbrojení další a nerozdávali ostatním zbraně.

Pod říšskou vlajkou Zásah se z toho hlediska povedl. Za jakou cenu ale? Město předem slíbilo, že jakmile dojde k porušení zákona, shromáždění se rozpustí. Poté co řečník z Německa vyzval k svržení demokratického systému v ČR, další účastníci rozbalili říšskou vlajku - ano tutéž vlajku, pod kterou dvanáct let chodili teroristé SA a SS - a po celou dobu ji nosili v čele pochodu. Veřejně tedy propagovali myšlenku Velkého Německa v zemi, kterou po dobu šesti let právě ono terorizovalo. Například brutálním zabitím statisíců jejích občanů.

Ústí nad Labem se před sobotou zdálo být prvním městem, kde by široká koalice občanských sdružení, městských institucí a jednotlivců dokázala veřejně vyjádřit nesouhlas s úmyslem neonacistů dobývat jejich město. Místo toho, aby se vedení města postavilo do čela protestní manifestace proti odpůrcům demokracie, starosta vyzval své občany, aby zabezpečili svůj majetek a opustili město. Ti, kteří se neonacistům přece postavili, byli policií surově zmláceni a následně plošně označeni za anarchisty.

Z akce s názvem V Ústí neonacisty nechceme se rázem stala akce V Ústí antifašisty nechceme. Co ale vlastně chceme?

O autorovi| Markus Pape, publicista

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!