11. února 2017 5:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Víza pro Ukrajince jsou ‚nedostatkové zboží‘. Limit na měsíc padl za tři dny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA/KYJEV Na pracovní víza se čeká až půl roku. Vláda proto vyslala na konzulát ve Lvově a na ministerstvo vnitra mimořádné posily. Vládní program „Režim Ukrajina“, který byl spuštěn loni v srpnu, měl být nástrojem, jak k nám rychle dostat ukrajinské zájemce o práci ve vybraných technických oborech.

Žadatelům umožňuje obejít problematickou elektronickou frontu v objednávkovém systému Visapoint a doklady si vyřizovat přímo u okénka na zastupitelském úřadu. Českým firmám pak stačí registrační karta u ministerstva průmyslu (MPO), do níž mohou operativně vpisovat volné pozice, které se nedaří obsadit Čechy nebo občany z EU.

Půl roku od spuštění programu se ale ukazuje, že administrativní kolečko, v jehož rámci si doklady vyměňují úřady práce, MPO a resorty vnitra a zahraničí, pro Ukrajince žádné zrychlení nepřineslo. Naopak – zatímco na klasickou zaměstnaneckou kartu, která od roku 2014 slučuje vízum a pracovní povolení v jednom dokladu, mají úřady podle zákona dva měsíce na vyřízení, čekací doby na vycestování ve zvláštním režimu pro Ukrajince jsou mnohem delší.

Ukrajinci totiž vzali nabídku flexibilnějších víz útokem. Zatímco po spuštění systému se žádosti vyřizovaly do týdne, dnes se na „zrychlené“ vízum a povolení pro práci v ČR čeká podle oficiálních údajů ministerstva zahraničí 99 dnů. České firmy mají ještě tristnější zkušenost. Třeba Hospodářská komora (HK) udává až půl roku.

Dvě překážky

„Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců,“ varuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Ke kritice se přidal i prezident HK Vladimír Dlouhý. „Nepružnost českých orgánů například v ­porovnání s Polskem je až zahanbující. A děje se tak na úkor českých občanů a prosperity naší země. Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci,“ prohlásil.

Konzuláty pracují na plné obrátky, i tak se jim na stole vrší stovky nevyřízených žádostí. Zájem Ukrajinců totiž výrazně převyšuje měsíční kvóty, které vláda loni přijala. Do konce minulého týdne bylo možné zpracovat jen 320 žádostí měsíčně, vše nad tento limit bylo nutné převádět do dalšího měsíce. Absolutní rekord zaznamenal generální konzulát ve Lvově, kde loni v říjnu měsíční limit vyčerpali za pouhé tři pracovní dny.

Najdete na Lidovky.cz