Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko už Ukrajině poslalo vojenskou pomoc za 3,5 miliardy, řekla Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká vláda zatím poskytla Ukrajině napadené Ruskem vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun, řekla ministryně obrany Jana Černochová v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě navrhne další dodávky za 600 až 700 milionů korun, dodala. Potvrdila, že Česko dodává na Ukrajinu i těžkou vojenskou techniku.
  13:27aktualizováno  13:31

„Pomoc, kterou Ukrajině poskytujeme, má smysl a nesmí přestat, protože Rusko se snaží obnovit Sovětský svaz. Naše vláda poskytla vojenský materiál v hodnotě 3,5 miliardy,“ uvedla Černochová.

„Podstatné je, aby ta pomoc byla kontinuální,“ zdůraznila Černochová. Připomněla, že ministerstvo obrany také spolupracuje s ukrajinským velvyslanectvím v Praze na nákupu zbraní a vojenské techniky za peníze, které lidé a firmy posílají ambasádě na bankovní účet.

Velvyslanectví takto zatím získalo zhruba 1,2 miliardy korun. Tuzemský zbrojařský průmysl přispěl darem minimálně 17 milionů korun, řekla ministryně. „Toto v součtu dělá z České republiky jednoho z největších podporovatelů Ukrajiny vojenským materiálem,“ dodala.

Doplnila, že na jednání vlády předloží návrh na další pomoc Ukrajině za 600 až 700 milionů korun. „Dokud budu ministryně, určitě nebudu polevovat v pomoci Ukrajině,“ uvedla.

V diskuzním pořadu také zmínila, že ruští pohlaváři mají podobnou rétoriku jako nacisté. „Některé výroky jsou podobné jako výroky popíračů holokaustu. Stejnou optikou se nyní koukám na lidi, kteří hájí Putinův režim,“ uvedla politička.

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis uvedl, že jeho země potřebuje země, které by pomohly zastavit ruský útok. „Potřebujeme nejen obrannou, ale i útočnou techniku,“ uvedl. Ukrajina podle něj nutně potřebuje raketomety, letadla, helikoptéry či vzdušnou protiobranu. „Je v zájmu všech, abychom porazili Rusko na území Ukrajiny,“ poznamenal.

Černochová nechtěla z bezpečnostních důvodů potvrdit ani vyvrátit, zda ČR dodala na Ukrajinu také bojové helikoptéry, jak to v pondělí uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací také tanky sovětské výroby T-72, americký ministr obrany zmínil i dodávky raketových systémů.

Na konci dubna ministerstvo obrany uvedlo, že ČR poskytla Ukrajině za dva měsíce války vojenskou pomoc za téměř tři miliardy korun. Zástupci vlády dříve potvrdili dodávky ručních zbraní, raket nebo zdravotnického vybavení. Podle médií Česko na Ukrajinu poslalo například i samohybné houfnice Dana, salvové raketomety RM-70 Grad nebo bojová vozidla pěchoty.

Černochová poukázala i na dodávky humanitárního a nevojenského materiálu z Česka a na Ukrajinu, které mají na starosti jiná ministerstva. Například Správa státních hmotných rezerv pomohla Ukrajině podle údajů z poloviny dubna vybavením a potravinami za 120 milionů korun.

Shoda na jménu s prezidentem

Na konci června má ve své funkci skončit současný náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata. Podle Černochové je kandidátů na tuto pozici víc. S prezidentem Milošem Zemanem se chce dohodnout na jménu nového náčelníka ve středu.

Lidové noviny v sobotu s odkazem na svůj zdroj uvedly, že Zeman minulý týden odmítl návrh Černochové na obsazení funkce. Výběr Opatova nástupce se ale podle Černochové nekomplikuje, protože nynějšímu šéfovi armády končí jeho závazek až na konci srpna.

„Tam mě pan prezident ubezpečil, že ve středu dojde ke shodě a budeme mít náčelníka generálního štábu v poměrně brzké době,“ řekla Černochová o setkání se Zemanem na pátečním otevírání výstavy v Národním muzeu k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ministryně věří, že výměna náčelníka generálního štábu bude 30. června ke Dnu ozbrojených sil. Jména svých kandidátů odmítla uvést. Podle informací ČTK je favoritem ministerstva obrany ředitel sekce rozvoje sil generálmajor Ivo Střecha. Hrad naopak preferoval prvního zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Jaromíra Zůnu.

Prezident jmenuje na návrh ministryně obrany náčelníka generálního štábu, protože je vrchním velitelem ozbrojených sil. Opata vede českou armádu od května 2018.

Zelenskyj promluví k Parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl 15. června promluvit k českému parlamentu. Poslanci a senátoři jeho projev formou videopřenosu vyslechnou ve svých sídlech.

Podle ukrajinského velvyslance bude jedním z témat blížící se české předsednictví. „Kromě toho bude děkovat za podporu,“ zmínil s tím, že řeč podle něj přijde i na to, co Ukrajina očekává od EU a od předsednické země.

Podle Černochové bude projev ukrajinského prezidenta také projevem k českým občanům, kterým bude přesvědčovat občany České republiky, že pomoc jejich zemí má smysl.

„Válka tam bohužel jen tak neskončí a my se nesmíme nechat ukolébat tím, že je méně demonstrací, nosí se méně ukrajinských vlajek, informací je veřejném prostoru je méně. My musíme dál pomáhat,“ uvedla ministryně.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat