Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko rájem neprůhledných firem

Česko

Nová forma podnikání: v tuzemsku se ve velkém zakládají „evropské společnosti“. Majitel zůstává utajen

PRAHA Akcie na doručitele či adresa společnosti na Kajmanských ostrovech nejsou jedinými způsoby, jak utajit údaje o akcionářích společnosti.

Další možností je založit si takzvanou „evropskou společnost“ (Societas Europaea, zkráceně SE). Ta umožňuje stěhovat sídlo firmy bez zbytečných legislativních průtahů v rámci Evropské unie i několikrát do roka. Ale hlavně: zřizovatelé jsou povinni zveřejnit pouze jednoho zástupce společnosti. Ostatní akcionáři a majitelé tak mohou zůstat v utajení. A právě to je na evropských společnostech nejlákavější.

I když české zákony tuto právní formu připouštějí až od roku 2004, stalo se tuzemsko v tomto směru velmocí. Ke konci července zde byly evidovány bezmála tři stovky evropských společností se sídlem na našem území. To představuje téměř polovinu ze všech v rámci Evropské unie. Druhou zemí v žebříčku je Německo se 136 „esečkami“.

V Česku existuje zhruba desítka firem, které se živí „prodejem“ evropských společností na klíč. Cena se pohybuje kolem 180 tisíc korun. Jedna z nich, Chamer &Partners, na svém webu láká potenciální klienty na to, že „tato právní forma umožňuje obsadit představenstvo i dozorčí radu společnosti jen jedním členem, a to i v případě, že má evropská společnost více akcionářů“.

Evropské společnosti jsou proto zajímavé i pro byznysmeny, kteří chtějí zůstat v utajení a nepřejí si být zapsáni jako vlastníci v obchodním rejstříku. Tato právní forma je také inzerována jako ideální řešení pro výběrová řízení a tendry.

Mezi nejznámější firmy, které přijaly právní status Societas Europaea, patří v Evropě například pojišťovna Allianz, chemická společnost BASF, obuvnická firma Deichmann, poradenská společnost Deloitte či automobilky MAN nebo Porsche. V Česku patří mezi evropské společnosti například developerská skupina Finep Holding nebo Český pivní festival.

Důvodem raketového pořizování evropských společností v České republice je především skutečnost, že naše země je jedna z mála, která povoluje prodávat tyto společnosti na klíč.

„Podnikatelé tuto možnost oceňují. V případě zájmu o založení SE vlastními silami totiž naráží na zásadní problémy v podobě komplikovaného a zdlouhavého založení. Právní předpisy EU navíc omezují možnost, jak založit evropskou společnost, požadavky na zakladatele a existenci nadnárodního prvku v procesu založení,“ vysvětluje David Vidomus, marketingový ředitel firmy Společnosti Online.

Dohledat počet evropských společností založených u nás zahraničním investorem ale není jednoduché. Například Společnosti Online takto registrují pouze 14 procent svých zakázek. Ve skutečnosti může být číslo daleko vyšší, protože někteří investoři dosazují právě českého prostředníka, který figuruje jako jediná zveřejněná osoba.

Pokračování na straně 16

Česko rájem neprůhledných firem

Dokončení ze strany I „Založení evropské společnosti je výrazně složitější než založení akciové společnosti, která je svojí povahou evropské společnosti nejbližší,“ říká advokát Petr Veselý z advokátní kanceláře Holubova -advokáti. Důvodem je, že společnost musí mít „evropský prvek“. „Možnosti založení evropské společnosti jsou celkem čtyři, a to fúze již existujících obchodních společností, vytvoření holdingové evropské společnosti, založení dceřiné společnosti a změna právní formy dosavadní akciové společnosti na evropskou společnost,“ říká Petr Veselý. Za další, i když ne tak významnou komplikaci lze považovat i minimální výši základního kapitálu,

která v případě evropské společnosti činí minimálně 120 tisíc eur, což odpovídá zhruba třem milionům korun. Přitom k založení akciové společnosti postačí v České republice dva miliony korun. Komplikace spojené se založením evropské společnosti se odrážejí i na její ceně, pokud se ji rozhodnete koupit již hotovou. Zatímco společnost s ručením omezeným stojí 44 tisíc korun a akciová společnost okolo 114 tisíc, evropská kolem 180 tisíc. I přesto je o ně veliký zájem a prodejci těchto společností hlásí velký nárůst prodeje. V první polovině loňského roku jich v Česku vzniklo 46, letos jich v prvních šesti měsících bylo založeno už 94. ČÍM JE VÝHODNÁ EVROPSKÁ SPOLEČNOST?

* Anonymita. Societas Europaea je právní forma, která umožňuje, aby nebyl veřejně vidět žádný z akcionářů společnosti. * Image. Firma působí dojmem nadnárodní společnosti. * Pohyb. Výběr nejvhodnějšího daňového systému v rámci EU.

PoČET REgISTRovAnýCH SPolEČnoSTÍ (SE) v EU

(evropské společnosti k červenci 2010)

Rakousko 14

Belgie 9

Kypr 12

Česká republika 287

Francie 19

Německo 136

Irsko 8

Lichtenštejnsko 4

Lucemburko 16

Nizozemsko 25

Norsko 5

Polsko 2

Portugalsko 1

Slovensko 22

Španělsko 2

Celkem v EU 605

ETUI Zdroj:

Autor: