Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Česko se dostane do exkluzivního spolku

Česko

  14:03
PRAHA - Česká republika a Spojené státy příští týden pravděpodobně uzavřou vedle hlavní dohody o protiraketovém radaru také rámcovou dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci mezi oběma zeměmi. Vědcům i firmám by měla přinést nové příležitosti.

Riceová foto: HARAZ N. GHANBARI ČTK

Hlavní smlouvu o radarové základně do Česka přijede podepsat ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Podobnou dohodu o spolupráci ve vědě, která by měla Česku přinést nové šance a zapojení do výzkumu špičkových technologií, mají Spojené státy jen s několika zeměmi, například s Británií, Austrálií či Japonskem.

"To je pro mě daleko zásadnější krok než samotná technická záležitost kolem radaru," řekl premiér Mirek Topolánek při své únorové návštěvě Spojených států.

Uvozovky dolníNení to privilegium. Pro Ameriku je to běžný standard, ale pro nás je to ta nadstavba, po které jsme léta volaliUvozovky horní


Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek zopakoval, že poslanci jeho strany smlouvu o umístění amerického radaru nepodpoří. Naopak dohoda o vědecké a průmyslové spolupráci je podle něj dobrá. "Pro české podniky a vzdělávací zařízení je vynikající mít možnost dostat se k výsledkům americké vědy a výzkumu," zdůraznil Paroubek.

"Pro nás je to velmi významný krok. Jsme rádi, že Česká republika tuto dohodu uzavře," řekl prezident české Hospodářské komory Petr Kužel. Americko-česká spolupráce v dotčených oblastech se dosud žádnou konkrétní dohodou neřídila a i proto je podle Kužela dobře, že nyní "bude vše na papíře".

"Není to privilegium. Pro Ameriku je to běžný standard, ale pro nás je to ta nadstavba, po které jsme léta volali," dodal prezident Hospodářské komory. Podle dřívějších informací by do česko-americké spolupráce měla být zapojena například univerzita v Liberci se svým projektem nanovláken, který by měli Američané podporovat. Tato spolupráce se bez ohledu na blížící se dohodou úspěšně rozvíjí už přes dva roky.

Liberecká společnost Elmarco a také Technická univerzita spolupracují univerzitami v Severní Karolíně a v Massachusetts na vývoji nových textiliích a materiálů pro armádu. Letos v lednu Elmarco podepsalo dohodu o spolupráci s americkou společností Cummins Filtration na vývoji a prodeji filtrů pro spalovací motory z nanovlákenných materiálů. Linku na výrobu nanovlákenných textilií tam ale mají už rok.
Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...