Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko si připomnělo výročí konce války

Česko

  22:24
PRAHA - Lidé na řadě míst republiky si připomněli 61. výročí osvobození Československa. Programu oslav, který tradičně zahrnuje pietní akce, jízdy veteránů či rekonstrukce bojů, letos dominoval pohřeb předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše na pražském Vítkově.

Kolona vojenských historických vozidel z druhé světové války projíždí Nepomukem na Plzeňsku. foto: ČTK

Zatímco vzpomínkové akce za účasti politiků pozornost veřejnosti nevzbudily, desetitisíce lidí si tak jako v minulých letech nenechaly ujít vojenské ukázky na Slavnostech svobody v Plzni. I tady se však sešlo méně lidí než loni, kdy se slavilo kulaté výročí konce války.

Na pražském Vítkově dnes před nastoupenými jednotkami vzdali hold válečným hrdinům prezident Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a další politici. "Myslím si, že tomu chybělo jediné, té atmosféře, a sice diváci," řekl po slavnosti Paroubek.

V neděli byl v Národním památníku na Vítkově s vojenskými poctami pochován nacisty popravený generál Alois Eliáš s manželkou. Stalo se tak 64 let po jeho smrti. Politici připomněli, že Eliáš pomáhal organizovat domácí odboj a zároveň udržoval styky s exilem, a vyzdvihli jeho osobní statečnost.

V Plzni se hrála country
Oslavy konce války dnes doprovodila přísaha českých profesionálních vojáků na Pražském hradě, již složilo 235 začínajících vojáků z výcvikových základen ve Vyškově a Přerově. Klaus poté povýšil do generálských hodností osm důstojníků. Šarži armádního generála obdržel náčelník generálního štábu Pavel Štefka a hodnost generála získal mimo jiné ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák, který se kvůli utajení při ceremoniálu maskoval vousem a brýlemi.

Tradičně živo bylo v Plzni, kde stejně jako před 61 lety při osvobozování západních Čech americkou armádou tisíce lidí vítaly konvoj vojenských vozidel. Město křižovaly džípy, lidé chodili v amerických uniformách, na ulicích se hrála country a všude se čepovalo pivo. V sobotu u památníku Díky, Ameriko! poděkovali osvoboditelům také politici. Do malé obce Dýšina na Plzeňsku dorazil dnes odpoledne dokonce delší konvoj historických vojenských vozidel, než jaký projel v neděli Plzní. Před místní školou stojí od loňského roku více než čtyřmetrový pomník generálu Pattonovi, jenž měl původně stát v západočeské metropoli.

Organizátoři pětidenních oslav v Plzni si nicméně posteskli, že loňská návštěvnost byla díky kulatému výročí větší. Zatímco loni zaznamenali čtvrt milionu návštěvníků, letos se přišla do ulic pobavit méně než polovina.

Oslavy výročí konce války jsou příležitostí pro akce milovníků vojenské historie. Simulace válečných střetů mohli zájemci sledovat například v centru Plzně, kde se patnáctičlenná posádka wehrmachtu neubránila americkým vojákům a povstalcům. Další "boje" se odehrály v Kvildě na Prachaticku, kde překonala odpor německých okupantů padesátka mužů v amerických uniformách, či ve Velichovkách na Náchodsku.

Pražané v sobotu uctili památku obětí z řad spojeneckých armád na ďáblickém hřbitově, pietní vzpomínka na padlé vojáky polské armády se uskutečnila v základní škole v Žernosecké ulici v Praze 8. Další ceremonie za účasti představitelů Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské se odehrály v Kobyliské střelnici, kde po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 nacisté popravili asi 540 lidí.

Dnes zamířily zhruba dvě stovky Pražanů do Studentské ulice v Praze 6 uctít památku legendárního odbojáře z druhé světové války Josefa Balabána, člena odbojové skupiny Tři králové, která působila v protektorátu v letech 1939 až 1942. V místech, kde Balabána zatklo v dubnu 1941 gestapo, mu odhalili pamětní desku.

Při osvobozování Československé republiky padlo 144.000 vojáků sovětské armády, dále asi 33.000 rumunských vojáků. Podle dostupných údajů nelze přesně vymezit počet padlých amerických vojáků - některé prameny uvádějí asi 290 Američanů, jiné 180.

Autor: