Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pražských Malešicích vznikne další stanové městečko, dohodli se na tom Hřib s Rakušanem

Česko

  14:07aktualizováno  15:45
V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko, po úterním jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. Městečko bude podle ministra vnitra Víta Rakušana sloužit příchozím uprchlíkům, kteří v ČR nemají nárok na dočasnou ochranu. Jedná se například o uprchlíky s maďarským pasem. Městečko vznikne na zasíťovaném pozemku České pošty.

„Od 24. května začne fungovat na Hlavním nádraží vstupní front desk (informační stánek, pozn. red.), jehož hlavní úkolem je informovat příchozí o možnostech pobytu v České republice. Nechali jsme vytisknout letáky i v maďarštině, kde se uprchlíci dozví, že pokud mají maďarský pas, tak v České republice nemají nárok na podporu. Současně letáky vyčíslují postup, jak mohou uprchlíci žádat o podporu v Maďarsku,“ vysvětlil Rakušan nový postup. Situaci se tak podle něj podaří výrazně stabilizovat.

Podle Rakušana nová strategie zvládání uprchlické krize, a především situace na přetíženém pražském Hlavním nádraží, spočívá v motivaci uprchlíků k návratu do země původu nebo zaručení dopravy do jiných krajských asistenčních center.

„Pro přesun uprchlíků do jiných krajů budou vyčleněny přepážky 12 a 13 Českých drah, kde bude lidem zdarma poskytována jízdenka do jiného asistenčního centra. Jízdenky budou financovány rezortem ministerstva dopravy,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Rakušan.

Nové městečko pro uprchlíky

„Po delší debatě s hlavním městem jsme se shodli, že v Malešicích bude vybudováno další stanové městečko, které bude určeno pro případ humanitární nouze. Tedy právě pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice,“ řekl ministr vnitra. Městečko bude mít kapacitu 150 lidí, doplnil.

S uprchlíky v městečku bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

„Je to záležitost, která je předmětem jednání a bavil jsem se o tom s panem ministrem vnitra. Hledá se provozovatel, který by to městečko mohl provozovat,“ uvedl pražský primátor Hřib pro ČT.

Hřib rovněž navrhuje omezit ukrajinským uprchlíkům vyplácení dávek a dotací jejich ubytování v místech, kde už není kapacita.

„Rovnoměrnější rozprostření uprchlíků požaduji dlouhodobě. Nedává smysl finančně dotovat setrvání uprchlíků v místech, kde už zkrátka není kapacita ani dle vládního datového modelu,“ uvedl Hřib v prohlášení.

Za jednodušší cestu, jak uprchlíky nasměrovat do méně vytížených krajů, označil Rakušan lepší informovanost například při zápisech do škol. Návrhy chce ve středu probrat na zasedání vlády, počítá ale s tím, že by ministři o věci rozhodovali až na příštím jednání za týden.

Rakušan se během května setkal s hejtmany několikrát. Na jednání, které bylo minulé úterý, přislíbila vláda podle hejtmanů poskytnutí aktuálních informací o počtech migrantů v jednotlivých regionech. Bavili se také o možnostech motivace uprchlíků, aby odešli do jiných krajů mimo přetíženou Prahu.

„Je to návrh, který se bude muset dále rozpracovat,“ řekl tehdy k probíraným možnostem hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ve hře by mohla být také motivace k přestěhování uprchlíků v podobě finanční pomoci.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller v pořadu Partie televize CNN Prima News nedávno prohlásil, že jeho kraj nemá personální kapacity, aby mohl ukrajinským Romům pomoci. Důvod je podle něj ten, že ukrajinští Romové potřebují kvůli neznalosti místního prostředí specifický přístup.

Telegram

Pražský magistrát přinejmenším do konce května nebude uzavírat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) ve Vysočanech. Zároveň na konci měsíce skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží, kde pobývá několik stovek zejména romských uprchlíků z Ukrajiny i po otevření stanového městečka v Troji. Podle primátora Zdeňka Hřiba připravuje pražský magistrát harmonogram ukončení pomoci.

Rakušan považuje konec pomoci na nádraží za správné rozhodnutí. Prohlásil, že až bude pomoc na nádraží ukončena, je potřeba zřídit stanoviště se zastoupením policie, hasičů a odboru azylové a migrační politiky. Lidem bude dávat informaci, zda mají nárok na dočasnou ochranu, nebo naopak nemají, neboť mají například maďarské občanství.

V tom případě bude resort ve spolupráci s ministerstvem dopravy zajišťovat cestu zpět do dané země. Rakušan předpokládá, že se problém do konce května podaří systémově vyřešit.

Autoři: , ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Mohlo by vás zajímat