Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko uznalo nezávislost Kosova

Česko

  15:29
PRAHA - Vláda uznala nezávislost Kosova na Srbsku. Česko naváže s novým státem diplomatické styky. Po zasedání kabinetu v Teplicích to oznámil premiér Mirek Topolánek. Česká diplomacie chce tímto krokem potvrdit svoji aktivní politiku na západním Balkáně. Zároveň podpoří úsilí o dlouhodobou stabilizaci a demokratický rozvoj oblasti.

premiér Mirek Topolánek foto: ČTK

"Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť, když máme v této oblasti přes 500 našich lidí," připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (SZ) přítomnost českých vojáků v této balkánské zemi.

Praha podle Černínského paláce nyní přemění svou Styčnou kancelář při misi OSN v Kosovu (UNMIK) v Prištině na české velvyslanectví v Republice Kosovo.

Téma uznání nezávislosti Kosova vyvolalo rozporuplné reakce a rozdělilo politickou scénu.  Proti jsou opoziční komunisté i sociální demokraté, výhrady měli také lidovci a někteří ministři za ODS. Svůj nesouhlas projevil také prezident Václav Klaus.

Komunisté dokonce kvůli tomu předložili návrh zákona, kterým by republika řekla, že zatím neuznává nezávislost Prištiny. Současně by Česko touto normou uvedlo, že jednostranné vyhlášení nezávislosti považuje za porušení mezinárodního práva. Iniciativu KSČM dostala dnes na stůl vláda a odmítla ji. Definitivně o ní rozhodne parlament.

Uvozovky dolníPolitika ČR vychází z přesvědčení, že uznání nezávislosti Kosova posílí celkovou stabilitu v oblasti.Uvozovky horní



Nevyhnutelný krok

Premiér Mirek Topolánek (ODS), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (SZ) i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) již dříve uvedli, že oddělení Kosova od Srbska je sice problematický, ale nevyhnutelný krok.

"Politika ČR vychází z přesvědčení, že uznání nezávislosti Kosova posílí celkovou stabilitu v oblasti, umožní realistické východisko z neudržitelného provizoria a nasměruje úsilí zemí regionu západního Balkánu k výzvám souvisejícím s budoucím členstvím v evropských a euroatlantických institucích," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí, které návrh na uznání Kosova vládě předložilo.

Kritici uznání Kosova však tvrdí, že tento krok může vést k budoucí nestabilitě národnostně rozděleného regionu a povzbuzení separatistických hnutí jinde v Evropě. Obávají se také zhoršení vztahů mezi Českem a Srbskem, které mají tradici již z dob bývalé Jugoslávie.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli 17. února. Od té doby ho uznaly tři desítky zemí včetně Spojených států. Proti se staví naopak například Rusko. Ani v EU nepanuje jednota. Odtržení Kosova posvětily všechny velké státy unie kromě Španělska. Proti je Slovensko či Řecko.

Autoři: ,