Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko vyhostilo čtyři cizince, které ubytovala ruská ambasáda

Česko

  13:09
Praha - Česko vyhostilo čtyři cizince, kteří v zemi pobývali bez povolení a bydleli v domech, které v Praze využívá ruská ambasáda. V pondělí o tom informoval Deník N. Podle serveru hrozí pracovníkovi ambasády pokuta za to, že cizince ubytoval a jejich pobyt nenahlásil. Kvůli pražským bytům využívaným velvyslanectvím byly letos diplomatické spory mezi Českem a Ruskem, ministerstvo zahraničí si kvůli nim předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.

Ruské velvyslanectví v Praze. foto: MAFRA

Podle Deníku N policie před dvěma týdny zadržela čtyři cizince v bytech využívaných ambasádou. Všichni čtyři pobývali na českém území neoprávněně. Nikoho z nich také pracovníci ambasády nenahlásili, což policie označila za přestupkové jednání. Odpovědnému pracovníkovi velvyslanectví Michailu Saruchanovovi za to podle serveru hrozí několikatisícová pokuta.

Rusko v Praze využívá na základě mezivládních dohod několik nemovitostí, které podle katastru patří českému státu. Podle smluv by je ambasáda měla využívat k ubytování svých diplomatů, Deník N ale letos upozornil, že velvyslanectví byty pronajímalo i třetím osobám.

Kvůli kauze si letos v březnu ministerstvo předvolalo ruského velvyslance Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním nemovitostí a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví. Česká diplomacie požádala ruskou stranu o rychlou nápravu. Dotyčného pracovníka ambasády Alexandra Těrentěva Rusko v srpnu z pražského zastupitelského úřadu stáhlo.

Autor: