Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Česko zasáhly silné bouřky. Silnici u Davle zasypalo bahno

Česko

  16:43aktualizováno  19:35
Praha - Silná bouře doprovázená krupobitím ve čtvrtek odpoledne zkomplikovala dopravu v Praze. Hasiči vyjížděli na téměř 40 míst, většinou odčerpávali vodu ze sklepů nebo odklízeli popadané stromy a větve. V Údolní ulici se na železniční trať sesunula hlína a kamení, provoz vlaků mezi Krčí a Braníkem byl více než hodinu přerušen. V Nuslích se podle pražského primátora ocitlo bez vody přes 4500 lidí.

Řidička tramvaje se snaží v prudkém dešti přehodit výhybku. foto:  Michal Růžička, MAFRA

V Údolní ulici se na železniční trať sesunula hlína a kamení, provoz vlaků mezi Krčí a Braníkem byl více než hodinu přerušen.

V hlavním městě bouřka zastavila krátce po půl páté odpoledne lanovku v zoologické zahradě. „V 16:31 byl zastaven provoz lanové dráhy v ZOO Praha kvůli nárazovému větru,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali do 19.00 celkem 38 výjezdů, uvedla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchanská. Nejvíce událostí bylo hlášeno ze Smíchova, Košíří, Radotína, Záběhlic a Břevnova. Kvůli sesuvu bahna a kamení na železnici v Braníku bylo odřeknuto šest osobních vlaků. Po 18.00 byl provoz na trati obnoven.

Do Česka dorazily bouřky.
Do Česka dorazily bouřky.

Policie dosud nemá hlášenou žádnou nehodu, řidiči jsou v silném dešti opatrní. „Jezdí o poznání pomaleji, což se samozřejmě promítá do plynulosti provozu. Někde se může doprava zcela zastavit, pokud se například valí po silnici voda,“ říkal ČTK mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Kvůli sesuvu bahna a kamení na železnici v Braníku bylo odřeknuto šest osobních vlaků. Po 18:00 byl provoz na trati obnoven.

Silné bouřky přinesla do Česka zvlněná studená fronta, která bude postupovat k severovýchodu. Kromě silného deště, kdy může napršet až 40 litrů vody na metr čtvereční, hrozí ojediněle i krupobití. Pozor je podle meteorologů třeba dávat také na silný vítr, který bude bouřky provázet.

Po 17. hodině hlásila reportérka serveru Lidovky.cz, že do samoobsluhy Albert na pražském Andělu natekla voda. „Lidé chodí pasáží a ptají se, zda by to neměl tady někdo radši zavřít? Albert je nicméně v tuto chvíli plný zákazníků, kteří stojí ve vodě pokorně frontu a nakupují,“ popsala situaci.

Pro západní polovinu Čech platí výstraha před bouřkami od čtvrtečního poledne do půlnoci. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji, stejně jako na Vysočině a jižní Moravě, platí varování před bouřkami od čtvrtečních 15:00 do pátečních 2:00. Stejnou časovou platnost má i výstraha pro většinu Libereckého kraje.

Počasí ovlivnilo také městskou hromadnou dopravu. V úseku mezi stanicemi Veletržní palác a Výstaviště Holešovice je nesjízdná tramvajová trať, provoz linek 6 a 17 je proto omezen. Ve stanici metra Vysočanská je nefunkční jeden z eskalátorů, pro vstup do stanice by cestující měli využít východní vestibul.

Silnici mezi Štěchovicemi a Davlí u Prahy zasypala po odpolední silné bouřce a přívalovém dešti vrstva bahna a suti. Komunikace vedoucí v těsné blízkosti skalního masivu je uzavřena a uklízí se, auta i příměstské autobusy jezdí odklonem přes Jílové a Masečín, uvedla na webu společnost Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Přívalový déšť může způsobit zatopení níže položených míst, například sklepů, upozorňuje ČHMÚ. Nárazy větru mohou lámat větve stromů a poškodit elektrické vedení. Meteorologové proto lidem doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty. Velmi opatrní by měli být v bouřkách řidiči.

Autoři: ,